Lajme

Kullashi: Shkrimi i Krajës ishte shumë i dobët – AShAK do ta shkarkojë nga pozita e kryetarit


Muhamedin Kullashi

Ish-ambasadori i Kosovës në Francë dhe profesori Muhamedin Kullashi, në një paraqitje televizive në Klan Kosova, ka thënë se dokumenti i publikuar në faqen zyrtare të Akedemisë së Shkencave dhe Arteve (AShAK) me titull “Synimet destabilizuese të Serbisë në Kosovë dhe në Ballkanin Perëndimor”, ka qenë “një artikull personal” i kryetarit të AShAK-ut, Mehmet Kraja.

Ai tha se Kraja nuk e ka pasur kurrë aprovimin e institucionit më të lartë shkencor në Kosovë për të publikur një tekst të tillë, të cilin Kullashi e cilësoi si shumë të dobët dhe jo shkencor.

“Nuk është një punim shkencor. Është një punim i sipërfaqshëm, një punim shumë i dobët. Në anën tjetër shumë pretencioz sepse aty shprehet ambicia të shpjegohet krejt historia e Kosovës dhe shqiptarëve”, tha ai.

Ai tha se 10 anëtarë të AShAK-ut kanë bërë kërkesë për mbajtjen e kuvendit të jashtëzakonshëm për ta shqyrtuar shkarkimin e kryetarit Kraja për shumë arsye që lidhen me funksionimin dhe problemet e këtij institucioni.

Ndryshe, dokumenti prej 38 faqesh është e kritikuar dhe ka nxitur debat në shoqërinë kosovare për shkak të gjuhës së përdorur në përpjekje për të ofruar një “analizë” të përgjithshme rreth raporteve mes shqiptarëve dhe serbëve.

Analiza e AShAK-ut është denoncuar si një “pamflet politik” për arsye se shumë nga qëndrimet e shprehura përkojnë me ato të Lëvizjes Vetëvendosje dhe se teksti nuk bazohet në shkencë por në formulime e botëkuptime nacionaliste.

Gjithashtu, përveç se ka lëshuar akuza të shumta ndaj lidhershipit të kaluar në Kosovë, duke i akuzuar për keqqeverisje, korrupsion e krim, analiza keqinterpreton Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe Gjykatën Speciale.

Madje, për më tepër, AShAK-u e ka akuzuar edhe ish-presidentin Hashim Thaçi dhe figurat e tjera të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, se e kanë futur ndarjen e Kosovës në agjendë për ta shpëtuar veten nga Gjykata Speciale.

AShAK distancohet nga Mehmet Kraja për analizën “shkencore”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore