Lajme

“Kujtimi” i ri i Steve Jobs, 11 vjet pas vdekjes së tij


Steve Jobs nuk jetoi kurrë si një plak i mençur.

Por drejtimi i “Apple” dhe “Pixar”, rrënimi dhe lulëzimi, i dha atij shumë mençuri në 56 vitet e tij.

Tani, një grup i vogël i familjes së tij, miqve dhe ish-kolegëve të tij e kanë mbledhur atë në “Make Something Wonderful: Steve Jobs me fjalët e tij”, në dispozicion falas për publikun në internet duke filluar nga 11 prilli.

Diku midis një kujtimi pas vdekjes dhe një albumi të librit të shënimeve, thuhet përmes shënimeve dhe drafteve që Jobs i dërgoi vetes me email, fragmente letrash dhe fjalimesh, histori verbale dhe intervista, foto dhe kujtime.

(Disa kopje fizike po prodhohen për punonjësit e Apple dhe Disney, por ai format nuk do të jetë në shitje për publikun e gjerë.)

“Imagjinoni veten si një person i moshuar që shikon mbrapa në jetën tuaj”, shkroi Jobs në një email të qershorit 2005 për vete, ndërsa po përgatitej të mbante fjalimin e fillimit në Stanford. “Jeta juaj do të jetë një histori. Do të jetë historia juaj, me të mirat dhe të këqijat e saj, heronjtë dhe zuzarët e saj, degët e saj në rrugë që do të thotë gjithçka”.

Libri, i botuar nga Arkivi i Steve Jobs, do të publikohet në Apple Books dhe në faqen e internetit të Arkivit të Steve Jobs.

Fakti që estetikisht i ngjan një produkti të Apple – kryesisht gri dhe i bardhë, minimalist – nuk është rastësi: është projektuar nga LoveFrom, firma e themeluar nga Jony Ive, ish-shefi i dizajnit të Apple.

Pak njerëz në historinë e fundit janë dokumentuar aq mirë sa Jobs.

Ai u shfaq për herë të parë në kopertinën e revistës Time para se të mbushte 27 vjeç.

Janë më shumë se 162 mijë video në YouTube të fjalimeve të tij.

Toma biografike e Walter Isaacson ka më shumë se 600 faqe.

Por Laurene Powell Jobs donte që njerëzit të mund ta dëgjonin drejtpërdrejt burrin e saj prej 20 vitesh.

“Për të është shkruar, por ky është në fakt shkrimi dhe vepra e tij”, tha ajo. “Kështu që nuk ka asnjë ndërmjetës”.

Në më shumë se 11 vjet që nga vdekja e Jobs, teknologjia është përshpejtuar në mënyrë eksponenciale.

Ai parashikoi rritjen e informatikës personale dhe gjithëpërfshirjen e internetit vite më parë.

Por triumfalizmi i teknologjisë është zbehur gjatë dekadës së fundit mes varësisë ndaj telefonit, dezinformimit të mediave sociale dhe fatkeqësive të tjera shoqërore.

“Teknologjia nuk dëshiron të jetë e mirë apo e keqe”, tha CEO i Apple Tim Cook, të cilin Jobs e punësoi në 1998. “Është në duart e krijuesit nëse bëhet e mirë apo e keqe”.

Cook po shpërndan një kopje të librit me kopertinë për punonjësit e Apple si një kujtesë se “qëllimi i kompanisë është të prodhojë produktet më të mira në botë që pasurojnë vërtet jetën e njerëzve dhe ta lënë botën më mirë se sa e gjetëm ne”.

Rritja e fundit e inteligjencës artificiale gjeneruese – inteligjenca artificiale si ChatGPT që mund të krijojë tekste ose imazhe dhe të mbajë biseda njerëzore – na ka futur në një epokë të re të teknologjisë dhe të debateve etike të reja urgjente rreth saj.

Ajo po ndan liderët e teknologjisë, me disa, përfshirë Elon Musk, duke bërë thirrje për një moratorium për trajnimin e sistemeve më të fuqishme të AI në mënyrë që rreziqet e tyre të mund të vlerësohen.

Powell Jobs thotë se Jobs, në kontekstin aktual, “do të fliste edhe më me zë të lartë për nevojën që ne të kemi një filozofi të caktuar për të dhe t’i kushtojmë vëmendje pasojave të padëshiruara”.

Në aspektin kulturor, teknologjia është aq e përqendruar në të ardhmen, saqë mësimet nga e kaluara shpesh neglizhohen.

Dhe kur e kaluara rishikohet, ajo mund të duket më pak e lavdishme se më parë, si në librin e ri të Malcolm Harris, “Palo Alto: Një histori e Kalifornisë, Kapitalizmit dhe Botës”.

Në këtë moment, kur AI po trondit shoqërinë, krijuesit e saj në dukje të prirur për të përsëritur gabimet e nxituara të novatorëve të mëparshëm të teknologjisë, libri i Jobs shërben, pjesërisht, si një paralajmërim për teknologjinë në tokë të njerëzimit.

“Aftësia për të vendosur diçka përsëri në grupin e përvojës njerëzore është jashtëzakonisht e pastër”, tha Jobs në 1983, pasi Apple prezantoi kompjuterin e saj Lisa.

Njëzet e katër vjet më vonë, vitin e krijimit të iPhone, ai tha: “Një nga mënyrat me të cilat besoj se njerëzit shprehin vlerësimin e tyre për pjesën tjetër të njerëzimit është të bëjnë diçka të mrekullueshme dhe ta nxjerrin atë atje”.

Për Jobs, kjo u shfaq përmes krijimit të produkteve, jo kujtimeve.

“Kjo nuk ishte kurrë diçka që ai synonte të merrte sasinë e kohës që do të kërkonte për ta bërë”, tha Powell Jobs. “Askush nuk e di, ndërsa jeta vazhdon, nëse do të kishte një dëshirë për këtë”.

CEO i Disney, Bob Iger, i cili u miqësua me Jobs kur Disney u bë partner dhe më vonë bleu Pixar, tha: “Unë e nxita atë të ulet me një producent dhe një aparat fotografik dhe të tregojë historinë e tij. Në gjashtë muajt e tij të fundit, ai kurrë nuk arriti ta bënte këtë”.

Në vend të kësaj, ruajtja e trashëgimisë së Jobs është marrë nga Arkivi i Steve Jobs, i cili u lançua vitin e kaluar me një faqe interneti që paraqet një përzgjedhje të vogël të llojeve të emaileve dhe fragmenteve të fjalimeve që shfaqen në libër.

Ideja për librin lindi nga një broshurë fillestare prej 40 faqesh që grupi pas arkivit, i udhëhequr nga historiani i Silicon Valley, Leslie Berlin në vitin 2017.

Ndërsa ata vazhdonin të shtonin artikuj, veçanërisht foto, ai u rrit në një libër rreth 250 faqe.

Materiali i librit, i renditur në mënyrë kronologjike, përqendrohet në mendimet, filozofitë dhe mantrat e brendshme të Jobs-it më shumë sesa vendimet e tij të biznesit ose se si ai u bë një nga udhëheqësit kryesorë të korporatave të kohës së tij.

“Ne nuk kemi nevojë për një libër që na tregon se çfarë bëri ai, sepse ne kemi shembuj të kësaj çdo ditë në jetën tonë”, tha Iger. “Por një libër që na sjell vërtet brenda tij dhe na tregon se kush ishte ai – është shumë intim”.

Ai shkroi në vitin 1994 se “gjithçka rreth jush që ju e quani jetë u krijua nga njerëz që nuk ishin më të zgjuar se ju”.

Ata që janë më të afërt me Jobs-in përshkruajnë dëshirën e tij për të rikthyer njohuritë e tij dhe për të ushqyer të rinjtë, tipare më të dukshme në fjalimet e fillimit që ai mbajti.

“Qëndro i uritur. Qëndroni budallenj”, u tha ai të diplomuarve në fjalimin e tij të famshëm në Stanford, ku auditoi klasat pas braktisjes së kolegjit.

Ai huazoi rreshtin përfundimtar nga Katalogu i Gjithë Tokës, një botim që festonte mjetet dhe ndihmoi për të frymëzuar revolucionin teknologjik të viteve 1970.

Në një episod më pak të njohur, ai foli me klasën e diplomimit të vitit 1996 në shkollën e mesme Palo Alto, ku përfshihej edhe fëmija i tij më i madh, Lisa Brennan-Jobs.

“Mendoni jetën tuaj si një ylber që harkohet në horizontin e kësaj bote”, u tha ai atyre. “Ti shfaqesh, ke një shans të flakërosh në qiell, pastaj zhdukesh”.

Një foto e draftit të atij fjalimi të Jobs përfshin shënime të shkarravitura në fund që nuk u futën në versionin përfundimtar: “Ata ju thonë se do t’i doni fëmijët tuaj. Asnjëherë mos përmend se do të dashurohesh me ta”.

Sipas të tjerëve, Jobs mund të jetë gërryes dhe shpërfillës, duke qortuar punonjësit e tij dhe duke përbuzur familjen e tij.

Brennan-Jobs, e cila lindi nga Jobs dhe Chrisann Brennan disa vite përpara se Jobs të takohej dhe të martohej me Powell Jobs, shkroi kujtimet e saj të vitit 2018 të rritjes me babanë e saj të turbullt, “Small Fry”.

Në kontrast me gjithë kohën e tij në sytë e publikut, emailet e Jobs për veten e tij janë një version mendor i kërcimit sikur askush nuk po i shikon.

“Ato janë pamje mjaft të rralla dhe intime, sepse bisedat që bëni me veten tuaj priren të jenë më të sinqertat, më të sinqertat”, tha Ive.

Në vitin 2003, pasi dyqani i muzikës iTunes debutoi, Jobs i dërgoi me email vetes listat e dëgjimit të këngëve të tij të preferuara dhe kujtimet që disa prej tyre ngjallën.

Në lidhje me këngën “Little Green” të Joni Mitchell, një këngë për heqjen dorë nga një vajzë për birësim, ai shkroi: “Ndoshta është sepse jam birësuar, por kjo këngë më emocionon si pak të tjerë. Pasi kuptova se për çfarë ishte kjo këngë, qaj sa herë e dëgjoj”.

Në emailin e fundit drejtuar vetes të përfshirë në libër, nga shtatori 2010, Jobs reflekton mbi faktin se bota në të cilën ai jeton – ushqimi që ha, gjuha që flet, trajtimi mjekësor që merr – të gjitha janë shpikur dhe rritur nga të tjerët.

“Unë i dua dhe i admiroj speciet e mia, të gjalla dhe të vdekura, dhe jam plotësisht i varur prej tyre për jetën dhe mirëqenien time”, shkroi ai. Fjalët e fundit janë “Dërguar nga iPad im”.

Marrë dhe përshtatur nga “The Washington Post” për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore