Stil

Kujdesi për bukurinë gjatë dimrit: Zhdukni dëmtimin e lëkurës, flokëve dhe thonjve


Ka shumë gjëra që na bëjnë të dashurohemi me dimrin, por mënyra se si ai shkatërron lëkurën dhe flokët tanë nuk është një prej tyre. Nëse nuk jeni mjaftueshëm me fat që të jetoni në një klimë shumë të ngrohtë, ju e dini saktësisht se për çfarë po flasim.

Të gjithë e dimë ndjenjën e thatësisë së dimrit: lëkurë e ashpër, e shtrënguar, buzë të plasaritura, thonj të brishtë dhe flokë që duket sikur kanë nevojë të dëshpëruar për një pushim në një parajsë tropikale.

Këto janë përvoja të zakonshme këtë periudhë të vitit dhe nuk janë lajkatare! Shkaku? Si fillim, mungesa e lagështirës në ajër e tha lëkurën tonë. Por për shkak të këtij moti të ftohtë, ne gjithashtu mund të biem në zakone që nuk po ndihmojnë trupin tonë tashmë të tharë nga dimri.

Këshilla të lëkurës
Hidratimi i lekures
Mbani dushe të shkurtra

Kujt nuk i pëlqen një dush 20-minutësh me avull ? Epo, lëkura juaj mund të mos e pëlqejë. Dushet e gjata e thajnë lëkurën, është e preferueshme që dushi gjatë dimrit të jetë pesë deri në 10 minuta në ujë jo shumë të nxehtë.

Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD) thotë se nëse bëni dush më gjatë, lëkura juaj mund të përfundojë më e dehidratuar se para dushit. Uji i nxehtë heq vajrat e lëkurës.

Hidratoni si të çmendur

Detyra e hidratuesit është të krijojë një vulë në lëkurën tuaj për të parandaluar që uji të ikë. Në një mjedis më të thatë (si dimri), lëkura juaj humbet lagështinë më shpejt, kështu që është thelbësore që të hidratoni saktë dhe vazhdimisht.

Kapërceni sapunët e ashpër

Përdorimi i sapunëve të ashpër ose detergjenteve mund të heqë vajin nga lëkura juaj dhe ta bëjë atë të thahet.

Jini të kujdesshëm ndaj produkteve që mund të përmbajnë alkool ose aroma, të tilla si deodorantët ose sapunët antibakterialë.

Në vend të kësaj, kërkoni produkte për kujdesin e lëkurës që përmbajnë hidratues ose vajra dhe yndyrna të shtuara.

Kërkoni gjithashtu produkte të buta ose pa aromë. Sa më i butë dhe hidratues të jetë produkti, aq më mirë është për lëkurën tuaj.

Këshilla për thonjtë, vendosni vazelinë

Një ankesë shumë e zakonshme e dimrit janë thonjtë e brishtë ose të copëtuar. Ndërsa hidratimi i përgjithshëm i trupit mund të ndihmojë në ruajtjen e thonjve të shëndetshëm.

Një gjë e lehtë për t’u bërë është thjesht të përdorni një zbutës më të trashë si vazelina dhe ta vendosni atë në duar, veçanërisht rreth thonjve ku janë kutikulat tuaja, për të ndihmuar në hidratimin e zonës në të njëjtën mënyrë që po hidratoni lëkurën tuaj.

Vazelina është gjithashtu efektive në shërimin e buzëve të plasaritura. AAD sugjeron aplikimin e saj si balsam para gjumit (pasi konsistenca e trashë dhe e yndyrshme është paksa e rëndë për t’u vendosur gjatë ditës).

Përmirësoni larjen e duarve

Ndërsa ky nuk është një fenomen sezonal, larja e përsëritur e duarve mund të çojë në tharje të tepërt në thonjtë. Kështu që herën tjetër që të lani duart, jini të vetëdijshëm për aplikimin e një hidratuesi të duarve më pas.

Këshilla për flokët, më pak shampo

Shumë nga të njëjtët fajtorë që thajnë lëkurën tuaj mund të ndikojnë gjithashtu në flokët tuaj, domethënë uji i nxehtë dhe larja e tepërt.

Zhvendosja e frekuencës së larjeve mund të ndihmojë, pasiqë sa më shumë ujë të nxehtë të preki lëkurën e kokës, aq më shumë do ta thani atë.

Nëse i lini larjet tuaja çdo ditë të dytë ose tretë (në varësi të llojit të flokëve), kjo do të ndihmojë në uljen e një pjese të thatësisë që po përjetoni.

Nëse keni zbokth , provoni një ilaç pa recetë shampo kundër zbokthit dhe nëse nuk ju ndihmon, vizitoni një dermatolog për një shampo me recetë të fortë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore