Jetesë & Stil

Kujdesi i lëkurës për meshkujt: Çfarë duhet të dini?


Ilustrim

Pavarësisht stilit tuaj të jetesës, kujdesi për lëkurën është i rëndësishëm.

“Shumë burra kanë keqkuptimin e zakonshëm se kujdesi për lëkurën duhet të jetë vërtet i ndërlikuar, por nuk është ashtu”, thotë dermatologia Jane Wu.

“Ju mund të keni një regjim të thjeshtë që është i lehtë për t’u ndjekur si pjesë e rutinës tuaj të përditshme”.

Zgjedhja e produkteve të duhura për kujdesin e lëkurës

Te meshkujt, shtresa e dermsisit të lëkurës ka një tendencë të jetë më e trashë dhe më e ashpër se te femrat.

Kjo shkakton rrudha më të thella, të brazda nga lëvizjet e përsëritura të muskujve. Testosteroni gjithashtu mund ta bëjë lëkurën tuaj më të yndyrshme.

Por, Wu thotë se zgjedhja e produkteve të duhura për kujdesin e lëkurës nuk ka të bëjë me gjininë aq sa ka të bëjë me përcaktimin e llojit të lëkurës tuaj.

Llojet e lëkurës

Ekzistojnë afërsisht katër lloje të kujdesit të lëkurës:

Lëkura normale e cila mund të tolerojë një sërë produktesh të ndryshme për kujdesin e lëkurës pa ndonjë rezultat të ashpër.

Lëkura e thatë, që mund të jetë e kuqe dhe e krisur në zona, veçanërisht kur ekspozohet ndaj elementëve të ftohtë të dimrit.

Ju gjithashtu mund ta keni këtë lloj nëse hiqni vajrat natyralë nga lëkura juaj duke larë ose pastruar shumë trupin tuaj. Nëse keni këtë lloj lëkure, jeni më të prirur për të marrë ekzemë.

Lëkura e ndjeshme reagon ndaj produkteve të ndryshme në mënyra të ndryshme. Nëse shpërtheni në skuqje ose keni kruajtje, skuqje ose djegie kur provoni produkte të reja për kujdesin e lëkurës, mund të keni këtë lloj lëkure.

Lëkura e yndyrshme bën që fytyra juaj të duket me shkëlqim ose e shndritshme. Ju tentoni të shpërtheni ose keni probleme me aknet më lehtë nëse keni këtë lloj lëkure.

Ju gjithashtu mund të keni një lloj lëkure të kombinuar, në të cilën qendra e fytyrës tuaj mund të jetë e yndyrshme, por pjesët e tjera të fytyrës, si faqet, mund të jenë të thata.

Përbërës të rëndësishëm

Në nivelin më themelor, gjithçka që bëni duhet të pastrojë lëkurën tuaj, ta hidratoni atë dhe të shtoni një shtresë mbrojtëse në rast lëndimi ose acarimi.

Këtu janë disa përbërës që duhet të keni parasysh kur kërkoni pastrues dhe hidratues, dhe disa që duhet t’i shmangni.

Pastrues

Pastruesi origjinal është sapuni. Por, Wu paralajmëron se shumë produkte tradicionale të sapunit janë  aq të mira në punën e tyre, saqë në fakt e zhveshin lëkurën tuaj nga të gjitha vajrat e saj natyrale kur hiqni papastërtitë, vajin ose grimin.

Në vend të kësaj, kërkoni një pastrues të butë, të balancuar me pH. Nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme, provoni të përdorni një pastrues me bazë kremi, por nëse keni një lloj lëkure të yndyrshme ose të kombinuar, do të dëshironi të përdorni një pastrues me shkumë.

Hidratues

Hidratuesit mbajnë ujin në lëkurë, në mënyrë që ajo të qëndrojë e hidratuar, e shëndoshë dhe e plotë. Acidi hialuronik është përbërësi që tërheq ujin dhe e mban aty.

Acidi salicilik dhe acidi glikolik

Këta dy përbërës janë të rëndësishëm për kujdesin ndaj akneve. Ato të dyja pastrojnë kimikisht shtresën e sipërme të lëkurës tuaj, por acidi salicilik në fakt mund të depërtojë më thellë në gjëndrat e yndyrës.

Shmangni aromat

Gjithçka mban erë diçkaje këto ditë, por aromat mund të jenë shqetësuese. Ato mund të shkaktojnë alergji, të cilat mund të rezultojnë në skuqje, kruarje ose luspa në fytyrë, kokë dhe qafë.

Nëse përjetoni një alergji kontakti nga një aromë, zakonisht është një reagim i vonuar që mund të ndodhë ditë, nëse jo javë pas fillimit të përdorimit të produktit.

Shmangni produktet pas rruajtjes me bazë alkooli

Nuk ka asgjë si ajo djegie menjëherë pas një rruajtjeje të mirë, dhe ndërsa kjo mund të ndihet freskuese në fillim, në fakt po pengon aftësinë tuaj për të qëndruar të hidratuar sepse e thajnë lëkurën tuaj.

“Produktet me bazë alkooli tradicionalisht kanë për qëllim të veprojnë si një antiseptik dhe ndihmojnë në parandalimin e infeksionit, por mund të jenë shumë irrituese për lëkurën. Përdorimi i një kremi hidratues është më i dobishëm se sa një rroje me bazë alkooli për shumicën e njerëzve,” këshillon Wu.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore