Lajme

Kufizimet e COVID-19 ndezin protesta në mbarë botën


Protestuesit në Austri të veshur me maskën e liderëve politikë me një tabelë që thotë: "Unë jam një dështim pandemik" në Vjenë, Austri, të hënën, 22 nëntor 2021. 

Zemërimi në Evropë dhe gjetkë po rritet për sa u përket kufizimeve të vendosura nga qeveritë në një përpjekje për të trajtuar një valë tjetër vdekjeprurëse të infeksioneve të COVID-19.

Grupet e ekstremit të djathtë kanë marrë pjesë në disa demonstrata.

Mijëra njerëz dolën në rrugë në të gjithë Evropën dhe Australinë të shtunën dhe të dielën për të protestuar kundër raundeve të reja të kufizimeve të COVID-19.

Disa vende kanë rifutur së fundmi masa më të rrepta në përpjekje për të luftuar një valë të ringjallur infeksionesh.

Austria të premten njoftoi një bllokim të pjesshëm mbarëkombëtar – kufizimet më dramatike në Evropën Perëndimore prej muajsh.

Kombet e tjera në kontinent kanë përdorur kufizime më pak të rënda, duke zgjedhur shpesh të ndalojnë njerëzit e pavaksinuar në vende, si restorantet dhe baret.

Protestuesit kundër bllokimit në Vjenë, Austri, të shtunën, 20 nëntor 2021.
Belgjika

Policia bëri me dije të dielën se rreth 35 mijë njerëz dolën në rrugë në Bruksel.

Tubimi po protestonte ndaj kufizimeve të coronavirusit në vend, duke përfshirë kërkesën për të treguar një certifikatë vaksine në vende publike si restorante.

Rastet në Belgjikë kanë shënuar rritje, si në vendet fqinje. Më shumë se 260 njerëz u shtruan në spital me probleme të lidhura me COVID-19 – çdo ditë – javën e kaluar.

Sipas raportimeve të mediave ndërkombëtare, tubimi filloi në mënyrë paqësore, por u përshkallëzua, pasi disa pjesëmarrës filluan të hidhnin fishekzjarrë dhe policia përdori ujë dhe gaz lotsjellës.

Disa protestues para kamerave thanë se e kishin humbur besimin te qeveria dhe mendojnë se masat e fundit janë të tepruara, pasi ato vlejnë edhe për personat që janë vaksinuar plotësisht.

Të tjerë kundërshtuan numrat zyrtarë të dhënë nga qeveria.

Demonstrata kundër masave të përforcuara të Qeverisë së Belgjikës për të kundërshtuar goditjen e fundit të coronavirusit, Policia përdor ujë kundër protestuesve, 21 nëntor 2021.
Holanda

Në Holandë, protestuesit hodhën gurë dhe fishekzjarrë ndaj policisë dhe u vunë flakën biçikletave të shtunën, ndërsa protestat kundër kufizimeve të coronavirusit u kthyen të dhunshme për natën e dytë në vend.

Policia njoftoi se pesë oficerë ishin plagosur në konfrontime të dhunshme dhe po merrnin trajtim në spital.

Të paktën 40 persona u arrestuan në tre provinca.

Të shtunën, të paktën dy persona u plagosën, pasi policia qëlloi me të shtëna ndaj protestuesve dhe 51 u arrestuan në një demonstratë kundër kufizimeve për parandalimin e coronavirusit në qytetin e Roterdam-it.

Protestuesit gjatë një demonstrate kundër kufizimeve të COVID-19 në Amsterdam, Holandë, të shtunën, 20 nëntor 2021.

Më herët, të shtunën, disa mijëra protestues u zemëruan me masat e fundit të mbledhura në Amsterdam, megjithëse një grup tjetër kishte anuluar tubimin e tyre, për shkak të dhunës së natës së kaluar.

Holanda u kthye në bllokimin e parë të pjesshëm të dimrit të Evropës Perëndimore të shtunën e kaluar me të paktën tri javë frenime.

Tani po planifikon të ndalojë hyrjen e personave të pavaksinuar në disa vende.

Austria

Rreth 35 mijë protestues, shumë nga grupet e ekstremit të djathtë, marshuan nëpër kryeqytetin austriak, Vjenë, të shtunën.

Midis atyre që protestuan, ishin anëtarë të partive dhe grupeve të ekstremit të djathtë.

Policia tha se rreth 1 mijë e 300 oficerë ishin në detyrë dhe disa protestues u arrestuan, por nuk dha numra specifikë.

Demonstruesit kundër masave për të luftuar pandeminë e coronavirusit në Vjenë, Austri, të shtunën, 20 nëntor 2021.

Nga e hëna, 8.9 milionë austriakëve nuk iu lejua të dilnin nga shtëpia, përveçse të shkojnë në punë, të blejnë gjërat thelbësore. Kufizimet, fillimisht, do të zgjasin 20 ditë me një vlerësim pas dhjetë ditësh.

Qeveria e bën të detyrueshëm vaksinimin kundër COVID-19 në vend nga 1 shkurti i vitit të ardhshëm.

Gjermania

Dy qendra testimi në shtetin perëndimor të Rhine- Westphalia u dogjën të dielën në mëngjes, tha policia.

Incidentet ndodhën në qytetet Ahaus dhe Gronau, afër kufirit holandez.

Një pavijon dhe një kontejner u dëmtuan. Policia vlerësoi se kostoja totale e dëmeve arriti në rreth 20 mijë euro. Të dyja qendrat kishin qenë objektiva të tentativës për zjarrvënie në të kaluarën.

Një qendër e braktisur testimi për Coronavirus në Frankfurt, Gjermani, të enjten, 18 nëntor 2021

Qendra të tilla kryejnë teste të coronavirusit PCR, të paguara nga qeveria. Individët e pavaksinuar – ose ata që nuk janë shëruar së fundmi nga një infeksion – kërkojnë një test negativ nga një qendër testimi në mënyrë që të hyjnë në shumë hapësira publike si bare dhe restorante.

Irlanda Veriore

Në Irlandën e Veriut, qindra njerëz që kundërshtonin pasaportat e vaksinave protestuan të shtunën jashtë bashkisë në Belfast.

Qeveria e Irlandës së Veriut votoi këtë javë për të futur certifikatat e vaksinave për pranim në klubet e natës, baret dhe restorantet, duke filluar nga 13 dhjetori.

Disa protestues mbanin shenja, që janë kritikuar gjerësisht si ofenduese, duke krahasuar kufizimet e coronavirusit me veprimet e Gjermanisë naziste.

Njerëzit marshojnë në një rrugë gjatë një proteste kundër vaksinimit dhe masave të coronavirusit në Zagreb, Kroaci, të shtunën, 20 nëntor 2021.
Kroacia

Në Kroaci, mijëra u mblodhën në kryeqytetin e Zagreb-it. Disa mbanin flamuj, simbole nacionaliste dhe fetare, së bashku me pankarta kundër vaksinimit dhe asaj që ata e përshkruajnë si kufizime të lirive të njerëzve.

Italia

Në Itali, 3 mijë qytetarë dolën në Circus Maximus të Romës të shtunën për të protestuar kundër certifikatave të “Green Pass”, të kërkuara në vendet e punës, restorante, kinema, teatro, ambiente sportive dhe palestra, si dhe për udhëtime me tren, autobus ose traget në distanca të gjata.

Një demonstrues mban një pankartë që lexon “Jo ‘Green Pass’, liri” gjatë një proteste në Circus Maximus të Romës, të shtunën, 20 nëntor 2021.
Australia

Në Sydney, rreth 10 mijë njerëz marshuan dhe pati protesta në qytete të tjera të mëdha australiane gjatë fundjavës kundër mandateve të vaksinave të aplikuara për disa profesione nga autoritetet shtetërore.

Danimarka

Në Danimarkë, rreth 1 mijë njerëz protestuan kundër planeve të qeverisë për të rivendosur një leje për COVID për nëpunësit civilë që shkojnë në punë.

Guadeloupe

Franca dërgoi një grup prej dhjetëra oficerësh elitë të forcave të sigurisë në territorin e saj jashtë shtetit të Guadeloupe-s të shtunën, pasi protestat kundër rregullave të coronavirusit u kthyen në dhunë.

Mbeturinat e lëna nga demonstruesit kundër kufizimeve të COVID-19 bllokojnë një rrugë të Le Gosier, ishullin Guadeloupe, të dielën, 21 nëntor 2021.

Dislokimi pason pothuajse një javë trazira në ishullin e Karaibeve, të cilat përfshinin djegien e barrikadave në rrugë.

Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, tha se rreth 50 agjentë nga forcat taktike të elitës kundër terrorizmit dhe RAID GIGN do të dërgoheshin në Guadeloupe.

Megjithëse pothuajse 70% e popullsisë së Francës kontinentale është tashmë plotësisht e vaksinuar, në Guadeloupe përqindja është më pak se 50%.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore