Sport

Kualifikueset e Euro 2024: Kosova përballet me Zvicrën


Zvicra do të kërkojë të ruajë pozitën e saj në krye të Grupit I në kualifikueset për Euro 2024 kur të udhëtojë në stadiumin “Fadil Vokrri” për t’u përballur me Kosovën të shtunën mbrëma.

Ndërsa miqtë janë të pamposhtur nga katër ndeshjet e tyre fillestare, vendasit janë ende në kërkim të fitores së tyre të parë.

Pasi humbën për pak arritjen në Euro 2020 në fushatën e tyre inauguruese kualifikuese, duke humbur nga Maqedonia e Veriut në gjysmëfinalet e play-off-it, Kosova që atëherë ka bërë një fillim të ngadaltë në kualifikueset e Euro 2024, duke marrë vetëm tre pikë nga katër ndeshjet e saj të para.

Kosova barazoi dy ndeshje miqësore para se të arrinte tre barazime të njëpasnjëshme kundër Izraelit, Andorrës dhe Rumanisë në Grupin I, por serisë së tyre prej pesë ndeshjesh pa humbje i është dhënë fund në takimin e fundit kualifikuese në qershor, kur ata pësuan një humbje 2-1 jashtë fushe nga Bjellorusia.

Penalltia e minutës së 87-të e Vedat Muriqit rezultoi e parëndësishme pasi dy goditje të mëparshme në tre minutat e gjysmës së dytë nga Vladislav Morozov dhe Max Ebong në fund siguruan tre pikët për Bjellorusinë.

“Dardanët”, të cilët renditen në vendin e 109-të në botë nga FIFA, mund të përballen me provën e tyre më të vështirë deri më tani në Grupin I kundër Zvicrës të shtunën, megjithëse arritën të merrnin një barazim 1-1 në takimin e tyre të vetëm të mëparshëm me zviceranët në mars 2022.

Kosova sigurisht që ka preferuar të luajë në terrenin vendas në muajt e fundit pasi ka humbur vetëm një nga tetë sfidat e fundit vendase që nga fillimi i vitit 2022, ndërsa kanë fituar vetëm një nga gjashtë ndeshjet e fundit në të njëjtën periudhë.

Në përpjekje për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian të tretë radhazi, Zvicra e ka vendosur veten në vendin e duhur në krye të Grupit I pasi aktualisht ndodhet me 10 pikë pas katër ndeshjeve.

Zvicra fitoi tre ndeshjet e para kualifikuese kundër Bjellorusisë, Izraelit dhe Andorrës me një rezultat të përgjithshëm 10-1, por rekordi i tyre 100% në Grupin I u prish në qershor kur ata u detyruan të kënaqeshin me një barazim 2-2 në shtëpi me Rumaninë.

Zvicra dukej se ishte në rrugën e duhur për të marrë të tre pikët me dy golat e Zeki Amdouni, por golat në minutat 89 dhe 92 nga Valentin Mihaila i dhanë Rumanisë një pikë në mënyrë dramatike.

Trajneri Murat Yakin ka deklaruar se skuadra e tij tani po përballet me “dy lojëra novatore” në përpjekjen e tyre për në krye të Grupit I dhe ka këmbëngulur se ata duhet të kenë “100% fokus” nëse duan të shmangin çdo gabim dhe të rezervojnë vendin e tyre në finalet në Gjermani.

E renditur e 13-ta në botë nga FIFA, Zvicra, e cila ka humbur vetëm dy nga 10 ndeshjet e fundit jashtë në kualifikimet e Euro-s, do të shijojë shanset e saj për të fituar pikët maksimale nga ndeshjet e tyre të ardhshme kundër Kosovës dhe Andorrës, të cilat të dyja renditen jashtë top 100.

Formacionet e mundshme: 

Kosova

Muriç; Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Paqarada; Dresevic, Fazliji; Zhegrova, Muslija, Rashica; Muriqi.

Zvicra

Sommer; Fernandes, Akanji, Elvedi, Rodriguez; Freuler, Zakaria, Xhaka; Shaqiri, Amdouni, Vargas.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore