Lajme

Ku është trupi i Navalnyt?


Kundërshtarët e Kremlinit, bashkëpunëtorët e Alexei Navalny dhe mbi të gjitha familja e tij janë gjithnjë e më të bindur se vdekja e disidentit nuk ka ndodhur siç thonë burimet zyrtare.

Edhe për shkak se trupi i të burgosurit më të famshëm të vendit nuk u kthehet më të dashurve dhe nuk dihet as ku ndodhet.

Dhe më pas duket se kamerat e vëzhgimit kanë qenë jashtë funksionit këto ditë.

Pas një udhëtimi shumë të komplikuar me tren dhe më pas me makinë, nëna e tij Lyudmila mbërriti dje së bashku me avokatin e saj në burgun e sigurisë maksimale IK-3 në Kharp, një qytet në veriun e largët që fillimisht ishte një instalim i arkipelagut famëkeq Gulag.

Vetëm ai nuk ishte në gjendje të shihte trupin, i cili u mbajt për “testet e nevojshme” të lidhura me hetimin, i cili mund të zgjaste deri në 30 ditë.

Ku? Në Salekhard, ata i thanë asaj, kryeqytetit rajonal.

Por morgu, i kontaktuar nga disa persona, mohoi të kishte marrë trupin e Navalny.

Ngatwrresa të thjeshta burokratike?

Është e vështirë të besohet, duke pasur parasysh ndjeshmërinë e rastit.

Dhe më pas dalin lajme dhe mospërputhje që shtojnë dyshimet.

Navalny u kishte thënë prindërve se atij i jepej kohë e lirë në orën gjashtë e gjysmë të mëngjesit, koha më e ftohtë e ditës.

Në vend të kësaj, sipas versionit zyrtar, ai u ndje i sëmurë në orën 13:00, “gjatë shëtitjes” (ky është emri i aftësisë për të shtrirë këmbët në një oborr 2 me 6 metra të rrethuar me mure të larta).

Deri një ditë më parë kundërshtari u shfaq shëndoshë e mirë.

Më pas, në datën 16 do ta godiste “sindroma e vdekjes së papritur”.

Por një i burgosur i tha “Novaya Gazeta” se tashmë natën e datës 15 shkurtit dhe herët në mëngjes kishte një agjitacion të madh në burg.

Me mbërritjen e makinave, të burgosurit u kthyen papritur në qelitë e tyre. Me pak fjalë, kishte ndodhur diçka e rëndë.

Një faqe opozitare, Sota, pretendon se e dinte se ata kishin helmuar ngadalë Navalny për katër muaj.

Teza, padyshim e paprovueshme, duke qenë se në çdo rast autopsia do të kryhet në strukturat nën kontrollin e Kremlinit.

Udhëtimi i pafund

E sigurt është se edhe pa helmim, Navalny ka jetuar vitet e fundit në kushte që gradualisht janë përkeqësuar.

Së pari në koloninë penale pranë Vladimirit, më pas me transferimin përtej Rrethit Arktik.

Njëzet ditë udhëtim me ndalesa të panumërta në qendra të ndryshme paraburgimi: nga Vladimir në Moskë; pastaj Chelyabinsk, Ekaterinburg, Kirov, Vorkuta dhe në fund Kharp.

Që nga fillimi i burgimit të tij, në vitin 2021, ai ishte futur në izolim të paktën 27 herë për të gjëra qesharake dhe shpesh të rreme, sipas prindërve të tij.

Gjithsej treqind ditë.

Në Kharp ai u gjend në një burg veçanërisht të ashpër, me oficerë të armatosur me automatikë dhe rregulla të rrepta.

Qeli të lagështa, të mykura dhe ushqime jo cilësore, sipas dëshmive. Uji gjithashtu shpesh racionohet.

Apeli në këmbë jashtë dy herë në ditë në çdo temperaturë.

Olga Romanova, drejtuese e fondacionit “Rusia që është brenda”, thotë se në Kharp ka pasur raste të të burgosurve që nxirren jashtë në ditët e ngrirjes nga rojet, të cilët më pas i hidhnin kova me ujë.

Navalny ishte gjithmonë i prirur të nënvlerësonte atë që i ndodhi në mënyrë që të mos shqetësonte gruan dhe fëmijët e tij, edhe nëse pamja e tij zbulonte qartë privimin e tij.

Menjëherë pas mbërritjes në Kharp, ai kishte bërë shaka se i kishin dhënë një pallto lëkure deleje dhe një kapele leshi.

“Jam pak i lodhur nga udhëtimi, por me një humor të shkëlqyeshëm”.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore