Sport

Kthimi i Conor McGregor në UFC do të shtyhet për vitin e ardhshëm


Conor McGregor (@thenotoriousmma)

Superylli i UFC, Conor McGregor mund të mos kthehet në tetëkëndësh deri në vitin e ardhshëm, ka zbuluar menaxheri i tij.

McGregor, 35 vjeç, aktualisht është në rresht për t’u përballur me Michael Chandler në luftën e tij të rikthimit, por një datë për përballjen e tyre nuk është finalizuar.

Kjo për shkak se irlandezi nuk ka hyrë ende në grupin e testimit të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara Anti-Doping, në të cilën ai duhet të jetë për gjashtë muaj përpara se të kualifikohet për të konkurruar.

Ylli i MMA kohët e fundit humbi afatin e testimit për t’u rikthyer në UFC më 16 dhjetor, megjithëse promovimi mund t’i japë atij ende një përjashtim.

Dhe menaxheri Audie Attar zbuloi së fundmi “The Notorious” tani po synon një rikthim në vitin 2024, duke i thënë “MMA Junkie”: “Conor ishte një nga atletët më të testuar kur ai ishte duke garuar”.

“Dhe ne po i shkojmë gjërat në mënyrën e duhur. Jemi në diskutime aktive me UFC-në, kemi folur me USADA-n dhe do t’i bëjmë gjërat në mënyrën e duhur. Kjo është gjithçka që do të them për këtë”.

“Gjëja për Conor McGregor është se njerëzit do të spekulojnë dhe historitë që do të shpërthejnë janë nëntë herë nga 10 shumë të pasakta dhe të rreme”.

“Por sigurisht, ai po kërkon një rikthim në vitin 2024”, zbuloi menaxheri.

Pavarësisht nga dyshimi në rritje për përplasjen e tij me McGregor, Chandler është i bindur se do ta ndajë kafazin me yllin e UFC-së.

Ish-kampioni i dy divizioneve McGregor nuk ka shkelur më brenda tetëkëndëshit që kur theu këmbën në luftën e tij trilogjike me Dustin Poirier dy vjet më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore