Lajme

Kthehet ora verore, kur ndrrohen akrepat


Do të jetë një e diel e shënuar me një alarm zgjimi të hershëm: në fakt, ora verore rikthehet, mbrëmjen ndërmjet të shtunës 25 mars dhe të dielës 26 mars.

Në orën dy të mëngjesit të së dielës do të nisë lëvizja e akrepave të orës, të cilat do të duhet të vendosen një orë përpara dhe për pasojë do të flemë një orë më pak.

Do të kthehemi në orën diellore të dielën më 29 tetor.

Një orë gjumë më pak, pra, por një orë më shumë dritë në mbrëmje: të dielën, për shembull, dielli “astronomikisht” do të perëndojë rreth orës 18:30, por falë orës verore, orët do të shënojnë 19:30.

Një orë dritë shtesë e cila gjithashtu do të çojë në kursime të konsiderueshme të energjisë.

Pothuajse të gjitha vendet e industrializuara i kanë dhënë vetes një rregull: në hemisferën veriore regjimi veror i orës fillon të dielën e fundit të marsit, ndërsa në hemisferën jugore (jugore) e njëjta datë shënon fundin e tij.

Japonia devijon nga zgjedhja e vendeve të industrializuara, e cila ndjek gjithmonë orën diellore në ndërrimin e stinëve.

Të painteresuar në miratimin e kohës së kursimit të ditës në shumicën e vendeve në Afrikë dhe Azi.

Në çdo rast, lëvizja me një orë do të përfshijë vetëm disa ditë përshtatje me “zonën kohore” të re, me efektin klasik “jet lag”, i cili, herët e para, mund të krijojë disa probleme me raportin gjumë-zgjim.

Ndërsa të dielën, si çdo vit, do të duhet të punojmë shumë për të ndryshuar orën e të gjitha orëve në shtëpi dhe në makinë, edhe nëse tashmë në epokën dixhitale të gjitha pajisjet (telefonat celularë, tabletët e kështu me radhë) automatikisht përditësojnë veten, pasi kanë mësuar përmendësh kalendarin me ndryshimin e orës.

Ndërsa dimri ia lë vendin pranverës, ditët zgjasin dhe mendja vrapon drejt stinës së bukur.

Mëngjesin e së dielës në orën dy, e përpiktë si çdo vit të dielën e fundit të marsit, rikthehet ora verore.

Një histori e gjatë, e cila daton në shekullin e 18-të.

Fillimisht, në fakt, ideja i erdhi Benjamin Franklinit (1706-1790) për arsye të kursimit të energjisë (me orën e verës fitohet një orë dritë në mbrëmje, me pasojë konsumimi më i ulët i qirinjve), por askush nuk i kushtoi vëmendje të veçantë në një kohë kur industrializimi ishte ende në fillimet e tij.

Për britanikun William Willet shkoi më mirë: jemi në fillim të shekullit të njëzetë dhe industrializimi i vendit nënkuptonte që në vitin 1916 Commons i dha dritën jeshile orës verore që quhej Ora Verore Britanike.

Në Itali, ora e diellit u miratua për herë të parë në vitin 1916 dhe mbeti në përdorim deri në vitin 1920.

Që atëherë, ajo u shfuqizua dhe u rivendos disa herë midis viteve 1940 dhe 1948 për shkak të Luftës së Dytë Botërore.

Nga viti 1966 deri në vitin 1980 u vendos që ora ditore duhet të mbetet në fuqi nga fundi i majit deri në fund të shtatorit; nga viti 1981 deri në vitin 1995, në vend të kësaj u vendos që të zgjatej nga e diela e fundit e marsit deri në të dielën e fundit të shtatorit.

Regjimi përfundimtar hyri në fuqi në vitin 1996, kur në nivel evropian u vendos që të zgjatej më tej kohëzgjatja e tij nga e diela e fundit e marsit në të dielën e fundit të tetorit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore