Lajme

Kthehen në Itali dy engjëjt e mermerit të vjedhur nga kisha që në vitin 1989


Një koleksionist britanik i artit ka kthyer dy engjëj mermeri të shekullit të 17-të në Itali pasi mësoi se ata ishin vjedhur.

“Putti” me krahë u mor nga kisha e Shën Sebastian në Guardia Sanframondi, në verilindje të Napolit, në dhjetor 1989.

Koleksionisti i artit e bleu palën nga një dyqan napolitan antik dy dekada më parë, por tani ua ka kthyer autoriteteve italiane.

Karabinierët italianë thanë se koleksionisti pa emër ishte përpjekur t’i shiste engjëjt në një dyqan në Avignon në Francë para se të transferohej në Portugali.

Policia franceze e artit më pas i cilësoi artikujt si mallra potencialisht të vjedhur.

Ata u dorëzuan zyrtarisht në Itali në një ceremoni në Ambasadën Franceze të martën.

Karabinierët thanë se engjëjt, të zbukuruar me një hardhi me gjethe dhe fruta, ka të ngjarë të jenë vjedhur si pjesë e vjedhjeve të shumta pasi tërmeti i Irpinia i vitit 1980, shkatërroi zona të mëdha të Italisë jugore.

Policia shtoi se koleksionisti ishte injorant për origjinën e engjëjve dhe kishte ofruar t’i kthente pa ndonjë luftë ligjore.

Një grup tjetër engjëjsh mermeri të vjedhur në mënyrë të ngjashme u kthyen kohët e fundit në një kishë tjetër Guardia Sanframondi pasi u vendosën në një dyqan antikash në Milano dhe u njohën nga pastori i kishës

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore