Lajme

Kryetari i Zubin Potokut: Flamuri s’është hequr, është ngritur një kat më lartë


Kryetari i Komunës së Zubin Potokut, Izmir Zeqiri, ka sqaruar për Albanian Post, largimin e përkohshëm të flamurit të Kosovës nga objekti i Komunës së Zubin Potokut.

Në një video që qarkullonte, policia hiqte flamurin nga vendi ku ishte vendosur, por Zeqiri ka treguar se kjo ndodhi vetëm sa për ta vendosur në një vend tjetër, më lartë në ndërtesë.

“Nuk është hequr, por vetëm është zhvendosur në një pozitë më lartë, për shkak se ka qenë shumë ulët”, tha Zeiqiri, i cili vetë nuk është në komunë, sepse pas takimit me ambasadorin amerikan, ka vendosur të punojë nga zyra e Ministrisë për Komunitete që gjendet në Zubin Potok.

Në protestën e nisur një ditë më parë në tri komunat veriore të Kosovës, nga qytetarët serbë të cilët nuk po lejojnë kryetarët e rinj të zgjedhur në procesin e jashtëzakonshëm zgjedhorë të 23 prillit, të hyjnë në objektet e komunave për të kryer zyrtarisht detyrën e kryetarit, pati shumë tensione.

Për dallim nga Zubin Potoku e Lepozaviqi, në Zveçan, protestuesit ishin më të dhunshëm.

Ata u përleshën me forcat e KFOR-it të cilët po ruanin hyrjen e objektit të komunës, për të mos lënë protestuesit të depërtonin brenda.

Sipas komunikatës për medie nga KFOR-i, 30 ushtarë të këtij misioni ndërkombëtarë të sigurisë në Kosovë, u lënduan nga mjetet e forta të cilat hidheshin mbi ta, tre prej të cilëve janë plagosur me armë zjarri.

“Sot punojë nga zyra për komunitete”, kryetari i Zveçanit të martën nuk shkon në komunë pas situatës së tensionuar

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore