Lajme

Kryeqyteti zviceran po shqyrton një projekt pilot për lejimin e përdorimit rekreativ të kokainës


Kryeqyteti i Zvicrës po shqyrton një projekt pilot për të lejuar shitjen e kokainës për përdorim rekreativ.

Një qasje kjo radikale ndaj luftës kundër drogës që nuk është provuar diku tjetër.

Parlamenti në Bern e ka mbështetur idenë, e cila ende duhet të kapërcejë kundërshtimin nga qeveria dhe do të kërkojë gjithashtu një ndryshim në ligjin kombëtar.

Në mbarë botën, politika ndaj drogës po evoluon.

Në SHBA, shteti i Oregonit ka dekriminalizuar posedimin e sasive të vogla të kokainës në vitin 2021 në favor të trajtimit të drogës.

Po ashtu shumë vende evropiane – duke përfshirë Spanjën, Italinë dhe Portugalinë – nuk kanë më dënime me burg për posedim droge, përfshirë kokainën, edhe pse askund nuk ka shkuar aq larg sa propozimi në diskutim në Bern.

Zvicra po rishqyrton qëndrimin ndaj drogës pasi disa politikanë dhe ekspertë kritikuan ndalimet e plota si joefektive, me propozimin – aktualisht në fazat e hershme – pas gjykimeve që po zhvillohen për të lejuar shitjen legale të kanabisit.

“Lufta kundër drogës ka dështuar dhe ne duhet të shikojmë ide të reja”, ka thënë Eva Chen, një anëtare e këshillit të Bern.

“Kontrolli dhe legalizimi mund të bëjnë më mirë se shtypja e thjeshtë”, ka shtuar ajo.

Përdorimi i lartë i kokainës

Zvicra ka një nga nivelet më të larta të përdorimit të kokainës në Evropë.

Qytetet zvicerane, përfshirë Bern, po tregojnë gjithashtu përdorim në rritje, ndërsa çmimet e kokainës janë përgjysmuar në pesë vitet e fundit.

“Ne kemi shumë kokainë në Zvicër për momentin, me çmimet më të lira dhe cilësinë më të lartë që kemi parë ndonjëherë”, ka thënë Frank Zobel, zëvendës drejtor në Addiction Switzerland.

“Ju mund të merrni një dozë kokaine për rreth 10 franga këto ditë, jo shumë më tepër se çmimi për një birrë”.

Megjithatë, Chen ka thënë se është shumë herët për të thënë se si do të zhvillohet skema pilot.

“Ne jemi ende shumë larg legalizimit të mundshëm, por duhet të shohim qasje të reja”, ka sqaruar Chen.

“Kjo është arsyeja pse ne po bëjmë thirrje për një provë të skemës pilot të mbikëqyrur shkencërisht”.

Ndryshimi ligjor i nevojshëm

Ndërkohë, parlamenti duhet të ndryshojë ligjin që ndalon përdorimin rekreativ të drogës.

Vendimi mund të vijë brenda disa vitesh, ose më herët nëse skemat aktuale të kanabisit tregojnë rezultate të suksesshme.

Çdo legalizim do të shoqërohet me kontrolle të cilësisë dhe fushata informacioni, sipas Chen, me qasjen që redukton gjithashtu një treg kriminal fitimprurës.

Ekspertët janë të ndarë, madje edhe ata që janë në favor.

“Kokaina është një nga substancat më të fuqishme të varësisë të njohura”, ka thënë Boris Quednow, udhëheqës i grupit të Qendrës për Kërkime Psikiatrike të Universitetit të Cyrihut.

Ai ka thënë se rreziqet ishin në një ligë krejtësisht të ndryshme nga alkooli ose kanabisi, duke përmendur lidhjet me dëmtimin e zemrës, goditjet në tru, depresionin dhe ankthin.

Nga ana tjetër, Thilo Beck, nga Arud Zentrum për Mjekësinë e Varësisë, qendra më e madhe për mjekësinë e varësisë në Zvicër, ka thënë se ishte koha për një politikë më “të pjekur” ndaj kokainës.

“Kokaina nuk është e shëndetshme – por realiteti është se njerëzit e përdorin atë”, ka thënë Beck.

“Ne nuk mund ta ndryshojmë këtë, kështu që ne duhet të përpiqemi të sigurojmë që njerëzit ta përdorin atë në mënyrën më të sigurt, më pak të dëmshme”.

Marrë nga “Reuters”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore