Lajme

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson, pozitive me COVID-19


Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson, ka rezultuar pozitive me COVID-19 pasi ka kryer testin e shpejtë.

Është ky njoftimi i zëdhënësit për shtyp të premten e 14 janarit, ndërkohë që një valë në rritje e infeksioneve me variantin më ngjitës Omicron ka përfshirë vendin.

Andersson, 54 vjeçe, është një nga disa liderët e partive që kanë rezultuar pozitivë nga virusi në vazhdën e një debati në Parlament në fillim të kësaj jave, ndërsa mbreti, mbretëresha dhe princesha e kurorës së Suedisë janë prekur të gjithë nga infektimet këtë muaj.

Vendi nordik ka vendosur në mënyrë të përsëritur rekorde të reja ditore për rastet e COVID-19 këtë muaj, në mes të një vale të katërt në rritje të virusit, duke rritur presionin mbi sistemin e kujdesit shëndetësor dhe duke shkaktuar rivendosjen e shumë kufizimeve.

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson.

“Andersson po ndjek rekomandimet aktuale dhe do të kryejë detyrat e saj nga shtëpia. Kryeministrja ndihet më mirë, duke pasur parasysh situatën”, tha zëdhënësi.

Agjencia shëndetësore pret që rastet, të cilat aktualisht arrijnë shifrat maksimale prej rreth 25 mijë në ditë, të arrijnë kulmin më vonë këtë muaj, kur Suedia mund të arrijë pothuajse 70 mijë raste ditore, sipas modelimit të saj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore