Lajme

‘Kryeministri sudanez ishte në dijeni të grushtit të shtetit’


Nënkryetari i këshillit sovran Qeverisës së Sudanit, gjenerali Mohamed Hamdan Dagalo, është shprehur se kryeministri Abdalla Hamdok ishte në dijeni të kontrollit ushtarak dhe se ishte “plotësisht dakord me të” me të.

Hamdok u rrëzua nga ushtria më 25 tetor, por u rikthye si kryeministër i përkohshëm, pasi nënshkroi një marrëveshje me gjeneralin më të lartë të Sudanit.

Marrëveshja prej 14 pikash midis Hamdokut dhe ushtrisë, e nënshkruar në pallatin presidencial në Khartoum të dielën, parashikonte lirimin e të gjithë të burgosurve politikë të arrestuar gjatë grushtit të shtetit.

Marrëveshja u mirëprit kryesisht nga komuniteti ndërkombëtar, por aktivistët pro-demokracisë sudanezë e kanë hedhur poshtë atë si një “përpjekje për të legjitimuar grushtin e shtetit”.

Ata kërkojnë që ushtria të mos jetë pjesë e asnjë qeverie të ardhshme sudaneze.

Dymbëdhjetë ministra të kabinetit paraqitën gjithashtu dorëheqjen e tyre në Hamdok në shenjë proteste kundër marrëveshjes midis kryeministrit dhe ushtrisë.

Të paktën 41 persona janë vrarë gjatë konfrontimeve me forcat e sigurisë që nga grushti i shtetit.

Ushtria shpërndau kabinetin e Hamdok-ut dhe arrestoi një numër civilësh që mbanin poste të larta, sipas një marrëveshjeje për ndarjen e pushtetit të rënë dakord me ushtrinë pas rrëzimit të Bashir-it.

Pas grushtit të shtetit, Hamdok kishte kërkuar lirimin e të gjithë të burgosurve politikë dhe kthimin në ndarjen e pushtetit si parakusht për negociatat.

Grushti i shtetit shkaktoi një fushatë demonstratash masive kundër ushtrisë dhe aktivistët kishin bërë thirrje për protesta të mëtejshme të dielën.

Fuqitë perëndimore, që kishin mbështetur tranzicionin politik të Sudan-it, dënuan marrjen e pushtetit dhe pezulluan disa prej ndihmave ekonomike për vendin.

Sudani ka qenë në “luftë” që nga komploti i dështuar i grushtit të shtetit muajin e kaluar, i cili prodhoi akuza të ashpra midis grupeve ushtarake dhe civile, që synonin të ndanin pushtetin pas rrëzimit të udhëheqësit të vjetër të vendit, Omar al-Bashir.

Al-Bashir u rrëzua pas muajve protestash në rrugë në vitin 2019 dhe një tranzicion politik i rënë dakord pas largimit të tij kishte për qëllim të çonte në zgjedhje deri në fund të vitit 2023.

Marrëveshja për ndarjen e pushtetit krijoi një qeveri që përfshin ushtrinë, përfaqësuesit civilë dhe grupet e protestave.

Shoqata e Profesionistëve Sudanez, grupi kryesor politik pro-demokratik i vendit, i quajti lëvizjet e ushtrisë të hënën një grusht shteti të dukshëm ushtarak dhe i bëri thirrje publikut të dilte në rrugë.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore