Aplikacione

Kryeministri australian e quan Musk ‘një miliarder arrogant që mendon se është mbi ligjin’


Kryeministri i Australisë e ka etiketuar Elon Musk një “miliarder arrogant që mendon se është mbi ligjin”.

Komentet e tij vijnë teksa thellohet përçarja midis Australisë dhe platformës së teknologjisë për heqjen e videove të një goditjeje të dhunshme me thikë në një kishë të Sydney-t.

Të hënën, në një seancë urgjente të minutës së fundit në gjykatë federale, gjykata urdhëroi një urdhër dy-ditor kundër platformës X për të fshehur postimet globale që përmbajnë pamjet e vrasjes së supozuar të peshkopit Mar Mari Emmanuel më 15 prill.

Komisioneri eSafety kishte urdhëruar më parë X të heqë postimet, por X i kishte bllokuar vetëm aksesin në Australi në pritje të një sfide ligjore.

Anthony Albanese ka thënë sakaq se Musk ishte “një njeri që ka zgjedhur egon dhe që tregon dhunë mbi sensin e përbashkët”.

“Australianët do të tundin kokën kur të mendojnë se ky miliarder është i përgatitur të shkojë në gjykatë duke luftuar për të drejtën për të mbjellë ndarje dhe për të shfaqur video të dhunshme”, ka vijuar ai.

“Ai është në mediat sociale, por ai ka një përgjegjësi sociale në mënyrë që të ketë atë licencë sociale”.

Sipas tij, Musk është “një miliarder arrogant që mendon se është mbi ligjin”.

“Ajo që po bën eSafety është të bëjë punën e vet për të mbrojtur interesat e australianëve. Dhe ideja që dikush do të shkonte në gjykatë për të drejtën për të vendosur përmbajtje të dhunshme në një platformë tregon se sa i paprekshëm është Musk”.

Të martën, Musk shkroi në X se kompania ishte e shqetësuar se nëse “çdo vend lejohet të censurojë përmbajtjen për të gjitha vendet, atëherë çfarë do të ndalojë çdo vend të kontrollojë të gjithë internetin?”

“Ne kemi censuruar tashmë përmbajtjen në fjalë për Australinë, në pritje të apelit ligjor, dhe ruhet vetëm në serverë në SHBA”.

Po ashtu Musk ka postuar një meme duke pretenduar se X përfaqëson “të vërtetën” dhe “fjalën e lirë, ndërsa platformat e tjera censurojnë përmbajtjen dhe propagandën”.

Gjithashtu ka shtuar “pyet kryeministrin australian”.

Albanese sakaq ka thënë se “duket e jashtëzakonshme që X zgjodhi të mos respektojë dhe po përpiqet të argumentojë çështjen”.

X kishte ndaluar aksesin për përdoruesit australianë, por Christopher Tran, avokati i komisionerit të eSafety, argumentoi se kjo nuk përfaqësonte heqjen e postimeve që konsideroheshin të ishin përmbajtje “të klasit 1” sipas ligjit australian të klasifikimit.

Pra, materiali i konsideruar për të përshkruar “dhunën e paarsyeshme ose fyese me një shkallë të lartë ndikimi ose detaje”.

Kjo për shkak se postimet ishin ende të disponueshme jashtë Australisë dhe për përdoruesit australianë që hynin në X duke përdorur një rrjet privat virtual (VPN).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore