Lajme

Kryebashkiaku i New York-ut nën akuza për sulm seksual


Eric Adams, kryetari i bashkisë së New York-ut, është akuzuar për sulm seksual në një dosje gjyqësore të dorëzuar të mërkurën.

Pretendohet se paditësja “u sulmua seksualisht nga i pandehuri Eric Adams në New York në vitin 1993, ndërsa ata të dy punonin në qytetin e New York-ut”.

Padia është depozituar në bazë të një ligji të shtetit të New York-ut, i cili parashikonte një hapësirë njëvjeçare për për të rriturit që akuzojnë sjelljen e pahijshme seksuale për të ngritur padi civile që më parë do të ishin ndaluar për shkak të statutit të kufizimeve.

Dhe ky afat skadon më 24 nëntor.

Dosja shton se akuzat kanë të bëjnë me “sulm seksual, diskriminim me dhunë dhe punësim në bazë të gjinisë dhe seksit të paditësit, hakmarrjen, mjedisin armiqësor të punës dhe shkaktimin e qëllimshëm të shqetësimit emocional”.

I pyetur për këtë pretendim, një zëdhënës i bashkisë ka thënë se “kryetari nuk e di se kush është ky person dhe nëse ata janë takuar ndonjëherë, ai nuk e kujton atë”.

Avokatja e akuzueses, Megan Goddard, ka thënë “Goddard Law është mirënjohës për Aktin e të Mbijetuarve të Rritur, i cili u ka dhënë kaq shumë grave mundësinë për të kërkuar drejtësi”.

“Ne jemi jashtëzakonisht krenarë për klientët tanë dhe të gjitha gratë që kërkojnë drejtësi. Ne jemi gjithashtu mirënjohës që legjislatura mund të marrë në konsideratë rihapjen e dritares sepse kaq shumë viktima të sulmeve seksuale po mësojnë për këtë vetëm tani”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore