Lajme

Krerët e MI5 dhe FBI-së: Kina është sfida jonë më e madhe


Shërbimet e Sigurisë së Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara (MI5 – FBI) kanë dalë me një fjalim të përbashkët të paprecedentë për të paralajmëruar se Kina është “sfida e tyre më e madhe për ndryshimin e lojës”.

Mbretëria e Bashkuar po dyfishon përpjekjet për të luftuar “aktivitetin shqetësues” kinez.

Lajmi u bë i ditur nga redaktorja e sigurisë në Sky News, Deborah Haynes.

Christopher Wray, drejtori i FBI-së, theksoi se Pekin-i po nxjerr mësime nga lufta e Rusisë në Ukrainë.

Duke folur për kërcënimin kinez kundër Tajvan-it, shkruan Haynes, ai tha se qeveria kineze po kërkonte mënyra.

Kjo, për të mbrojtur ekonominë e saj kundër çdo sanksioni të mundshëm, të ardhshëm.

“Në botën tonë, ne e quajmë këtë lloj sjelljeje si çelës”, shtoi Wray, duke ndarë një platformë me Ken McCallum në një vizitë në selinë e MI5 në Londër.

Aleatët perëndimorë përdorën sanksione gjithëpërfshirëse për të ndëshkuar presidentin rus Vladimir Putin për pushtimin e tij në Ukrainë.

Dy drejtuesit e sigurisë u fokusuan në Partinë Komuniste Kineze dhe operacionet e saj të fshehta.

Ata akuzuan Pekinin për një përpjekje të madhe dhe të qëndrueshme për të vjedhur përparimet perëndimore në teknologji, kërkim dhe sektorë të tjerë, si dhe për të përdorur sistemet demokratike, mediatike dhe ligjore të Perëndimit në avantazhin e tyre.

“Sfida më ndryshuese me të cilën përballemi vjen nga Partia Komuniste Kineze”, nënvizoi McCallum.

Sipas tij, Kina po ushtron presion të fshehtë në të gjithë globin.

“Kjo mund të duket abstrakte. Por është e vërtetë dhe është e ngutshme. Duhet të flasim për të. Ne duhet të veprojmë”, garantoi shefi i MI5.

MI5 ka dyfishuar një “përpjekje të kufizuar më parë” kundër “aktivitetit kinez shqetësues” që nga viti 2018.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit të Sigurisë, tani po kryhen shtatë herë më shumë hetime.

“Ne planifikojmë të rritemi sa më shumë, duke mbajtur gjithashtu përpjekje të konsiderueshme kundër kërcënimeve të fshehta ruse dhe iraniane”, ravijëzoi në përmbyllje McCallum.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore