Lajme

Kremlini kritikon ndihmën e SHBA-ve për Ukrainën, parashikon më shumë viktima


Në përgjigje të vendimit të Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara për të ofruar ndihmë për Ukrainën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov deklaroi se kjo ishte e pritshme dhe se ka të ngjarë të përkeqësojë situatën e Ukrainës pasi mund të çojë në më shumë viktima ukrainase.

Peskov paralajmëroi gjithashtu Washingtonin se do të përballet me pasoja për konfiskimin e aseteve ruse, duke theksuar se përgjigja e Moskës do t’i japë përparësi interesave ruse.

Për më tepër, Peskov theksoi ndikimin e mundshëm negativ të konfiskimit të aseteve të tilla në imazhin e SHBA-së dhe atraktivitetin e saj për investitorët, pasi ato minojnë perceptimin e SHBA-ve si një strehë e sigurt për investime.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore