Lajme

Kremlin-i miratoi agresionin ndaj dronit amerikan


Transmetuesi amerikan “NBC News” raporton se udhëheqja e lartë e Kremlin-it miratoi të martën veprimet agresive të avionëve luftarakë rusë kundër një droni ushtarak amerikan mbi Detin e Zi.

NBC News e bëri të ditur lajmin, duke cituar zyrtarë amerikanë të njohur me inteligjencën.

Avionët luftarakë rusë hodhën karburant avioni në një MQ-9 Reaper, një veprim i paprecedentë dhe dy zyrtarë thanë se inteligjenca sugjeron se qëllimi ishte rrëzimi i dronit nga kursi ose çaktivizimi i aftësive të tij të vëzhgimit.

“Agresioni ishte pjesë e synimeve të udhëheqjes ruse gjatë përgjimit”, tha një nga zyrtarët.

Gjithashtu, një nga burimet raportoi se ai nuk kishte të dhëna për udhëzimin personal të përgjimit nga Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Zyrtarë të tjerë amerikanë refuzuan të japin informacion më të detajuar, duke folur vetëm për marrjen e vendimit në “nivelin më të lartë”.

Një zyrtar tha se nuk kishte marrë asnjë indikacion se nënshkrimi kishte shkuar deri te Putin.

Zyrtarë të tjerë refuzuan të japin informacion më specifik përtej “nivelit më të lartë”.

Sipas SHBA-ve, fakti që avioni rus preku helikën e dronit (Rusia e mohon këtë) nuk ka qenë i qëllimshëm, por ka ndodhur për shkak të gabimit të pilotit.

Tre zyrtarë të Departamentit të Mbrojtjes dhe një zyrtar i administratës Biden thanë gjithashtu se rusët kishin arritur tashmë në zonën ku MQ-9 Reaper u rrëzua.

Ata janë duke kërkuar në mënyrë aktive për rrënojat, por SHBA-të nuk kanë parë asnjë shenjë se ata kanë qenë në gjendje të gjejnë ndonjë gjë.

Një nga zyrtarët tha se shumica e rrënojave u fundosën në Detin e Zi.

Sipas burimeve të botimit të njohur me të dhënat e inteligjencës, Shtetet e Bashkuara gjithashtu nuk kanë gjasa të jenë në gjendje të gjejnë rrënojat e dronit të rrëzuar.

Gjenerali Mark Milley, kryetar i Shefave të Përbashkët të Shtabit, tha në një konferencë shtypi të mërkurën se ka të ngjarë të mos kishte shumë mbeturina, duke vënë në dukje se pjesa e Detit të Zi ku ra droni ishte deri në 5 mijë këmbë të thella.

Ai përsëriti, ashtu si edhe zyrtarë të tjerë amerikanë, se SHBA-të kishin ndërmarrë hapa për të çaktivizuar softuerin në dron, në mënyrë që rusët të mos ishin në gjendje të merrnin ndonjë informacion top-sekret prej tij nëse do të gjenin rrënojat e tij.

Sipas Milley-t, ky incident është pjesë e një modeli të sjelljes ruse që kohët e fundit është bërë gjithnjë e më agresive.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby i tha NBC News se rusët qëllimisht u përpoqën t’i afroheshin dronit.

“Ne nuk e dimë se sa e qëllimshme ishte përplasja me dronin”, tha Kirby. “Është plotësisht e mundur që të ishte thjesht një aviacion i pamatur dhe i paaftë nga piloti”.

Forcat Ajrore të SHBA-ve lëshuan një deklaratë më 14 mars në të cilën u raportua se një avion luftarak rus Su-27 dëmtoi një mjet zbulues dhe goditës amerikan MQ-9 Reaper mbi Detin e Zi gjatë një përgjimi, si rezultat i të cilit droni kishte të mbytet.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se avionët e saj luftarakë Su-27 nuk ishin të përfshirë në rrëzimin e një droni amerikan MQ-9 Reaper në Detin e Zi, duke thënë se ai i ishte afruar Krimesë së pushtuar dhe po “fluturonte në mënyrë të çrregullt”.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes, nga ana tjetër, tha se po punonte për deklasifikimin e informacionit vizual në lidhje me incidentin në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi.

Shtetet e Bashkuara thirrën ambasadorin rus Anatoly Antonov në lidhje me përplasjen mes avionit rus Su-27 dhe dronit amerikan Reaper.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore