Shqipëria

Krasniqi takohet me presidentin Begaj: Ofrova mbështetjen e plotë të PDK-së për bashkëpunim


Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj dhe kreu i PDK-së, Memli Krasniqi.

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, në ditën e dytë të qëndrimit në Kosovë është takuar me krerët e partive opozitare.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka shprehur falënderime ndaj presidentit Bajram Begaj për mbështetjen që Shqipëria po jep për udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’, Krasniqi pas takimit me Begajn ka uruar presidentin për postin e ri.

“Kënaqësi e veçantë të takoj Presidentin e sapo zgjedhur të Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, në kuadër të vizitës së tij të parë zyrtare në Republikën e Kosovës, të cilin e urova për detyrën e re dhe i ofrova mbështetjen dhe bashkëpunimin e plotë të Partisë Demokratike të Kosovës, në ruajtjen dhe avancimin e marrëdhënieve vëllazërore mes Shqipërisë dhe Kosovës”.

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj dhe kreu i PDK-së, Memli Krasniqi.

Krasniqi, urime ka shprehur edhe për hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

“Po ashtu, në këtë takim, Presidentin e urova edhe për hapjen zyrtare të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, e cila është jo vetëm arritje e madhe për shtetin shqiptar, por edhe një hap i rëndësishëm për tërë rajonin në avancimin e kërkesave dhe të drejtave tona”.

Begaj është takuar edhe me kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj.

Pas përfundimit të takimit, Haradinaj në konferencë për media ka thënë se kanë diskutuar tema të ndryshme.

“Kërkuam që shqiptarët kudo që janë të pajisen me shtetësi të Kosovës. Nga Shqipëria kërkojmë që të ndihmojë në arritjen e një marrëveshje me Serbinë, për njohje reciproke”, deklaroi Haradinaj.

Ndërsa, teksa foli për dialogun kreu i AAK-së tha se NATO nuk do e lejoj destabilizimin e Ballkanit.

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, ka nisur më 15 gusht vizitën zyrtare në Kosovë. Ai është pritur nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani.

Kjo shënon vizitën e parë jashtë vendit që pas marrjes së mandatit si Kreu i Shtetit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore