Kosova

Krasniqi prezanton Sala Jasharin si kandidate të PDK-së për deputete


Mbesa e Salë Jasharit, Sala Jasharit dhe kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi.

Mbesa e Salë Jasharit, Sala Jasharit, që u ndihmoi ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Prekaz, do të jetë pjesë e listës së kandidateve për deputete nga Partia Demokratike e Kosovës në zgjedhjet e ardhshme.

Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi.

“Ajo mban me krenari emrin e gjyshes së saj, heroinës Sala Jashari, nënës së dy gjeneralëve të shquar të luftës sonë çlirimtare, Sahit dhe Musa Jashari nga Prekazi i lavdisë tonë kombëtare. Me Salën si kandidate në listën tonë për deputetë, dhe të rinjë të tjerë që do të na bashkohen rrugës, PDK do të jetë më e pasur dhe më e fuqishme për zgjedhjet e ardhshme”, ka shkruar Krasniqi.

Sipas Krasniqit, rrugëtimi i saj drejt këtij vendimi është formësuar nga trashëgimia e familjes.

“Kam zgjedhur të ndërmarr këtë hap si veprën time të parë, të nxitur nga obligimi moral për t’i shërbyer vendit dhe qytetarëve tanë. Për të nderuar sakrificat e atyre që erdhën para meje. Partia Demokratike e Kosovës i mishëron këto parime – që si qëllim ka ndërtimin e një të ardhmeje më të ndritur për të gjithë ne”.

Më 24 maj, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, u kishte dërguar letër kryeministrit, njëherit kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, liderit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku dhe kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ku e kishte theksuar nevojën e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Letra e Krasniqit vinte në një kohë kur kryeministri Kurti ishte duke u takuar me partitë politike parlamentare në vend, si me ato të opozitës – ndonëse një pjesë e tyre e kanë refuzuar – ashtu edhe ato që i ka në koalicionin qeverisës, për të diskutuar për zgjedhjet e reja.

Në këtë drejtim kishte qenë letra që Kurti u kishte bërë liderëve të opozitës, pra Krasniqit, Haradinajt dhe Abdixhikut, për një takim më 13 maj.

Mirëpo, kësaj ftese i ishte përgjigjur vetëm PDK-ja, për çka është kritikuar ashpër nga njohës të çështjeve politike në vend, por edhe nga kolegët e tyre në opozitë, të cilët e kishin parë këtë si një tregues për një bashkëpunim të mundshëm mes këtyre dy subjekteve politike në të ardhmen.

Pushteti dhe PDK-ja ishin pajtuar që të shkohet në zgjedhje të reja përmes shpërndarjes së kuvendit, ndërsa LDK dhe AAK kishin kërkuar që një gjë e tillë të bëhet përmes dorëheqjes së Kurtit, ose mocionit të mosbesimit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore