Lajme

Krasniqi: Jam i bindur që Kusari-Lila është padrejtësisht e akuzuar në çështjet që ju keni ngritur për hetim


Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Kransniqi.

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Kransniqi, deklaroi se shefja e grupit parlamentar nga Lëvizja Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, vazhdon të jetë në hetime nga çështjet që janë ngritur nga vetë kjo parti dhe konsideron që për këtë ajo është e pafajshme.

“Shefja juaj Mimoza Kusari është në bankën e të akuzuarve pikërisht për çështjet që ju i keni ngritur për hetim, unë jam i bindur që ajo është padrejtë aty se nuk ka bërë asnjë faj e ju jeni të bindur që kjo ka bërë shkelje se kështu keni thënë në të kaluarën”, tha Krasniqi në seancën e Kuvendit të Kosovës.

Ai tutje tha se opozita ka të drejtë të hetojë punën e qeverisë e që po ashtu mohimi i një komisioni hetimor nuk ka ndodhur asnjëherë më parë.

“Është për keqardhje që e keni shtrembëru këtë kuvend në tifozëri. Hetimi parlamentar është instrumenti kryesor që e ka opozita në dispozicion. Ne kemi të drejtë me e hetu punën e qeverisë që e ka zgjedhë ky kuvend. Nuk ka ndodhë më parë me deviju”.

Ndërsa, Kusari-Lila ka shprehur falënderime ndaj Krasniqit.

“E falënderoj zotëri Krasniqin për besimin në pafajësinë time. Megjithatë, më duhet të them me përgjegjësi morale e ligjore, për arsye se edhe unë besoj në të njëjtën, nuk e kam asnjë problem të vetëm që ai proces të analizohet në detaje”.

Shefja e grupit parlamentar nga Lëvizja Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila.

“Ju sot po dëshironi ta pamundësoni, nuk ka ndodhur asnjëherë në të kaluarën dhe shpresoj ta ndryshoni qasjen që të mos ndodhë as tash qe nga pushteti i numrave që keni ta pengoni opozitën”.

Ndërsa, si kundërpërgjigje ndaj Krasniqit ka dhënë ministri i Financave, Hekuran Murati.

Ai tha se në Washington Kosova është lavdëruar për mënyrën se si ka menaxhuar krizën energjetike.

“Unë javën e kaluar isha Washington në takimet pranverore me FMN dhe Bankën Botërore. Aty u dhanë lëvdata për mënyrën si është menaxhuar kriza energjetike. Dhe, na thanë kur po na pyesin vendet tjera po i japim shembull Kosovën”, ka thënë ai.

Komisioni Hetimor Parlamentar i cili do të hetoj menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveri e Republikës së Kosovës, është temë diskutimi në seancën plenare, të rregullt kësaj here, në Kuvendin e Kosovës.

Në rend dite, deputetët e kësaj legjislature kanë edhe propozimin e 40 deputetëve për caktimin e këtij komisioni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore