Lajme

Kovaçevski: Përmes “Ballkanit të Hapur” përmirësojmë bashkëpunimin rajonal


“Në kuadër të nismës “Ballkani i Hapur”, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Shqipëria po përmirësojnë bashkëpunimin rajonal, duke forcuar kështu besimin e ndërsjellë, tha kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski”, gjatë një intervistë për gazetën Politika.

“Ballkani i Hapur dhe Procesi i Berlinit janë nisma rajonale që na afrojnë më shumë dhe janë një nxitje për të mbajtur një fokus të mprehtë në ruajtjen e stabilitetit dhe sigurisë së rajonit, si dhe në qëllimin e përbashkët strategjik – integrimin evropian”, tha Kovaçevski.

“Kjo miqësi jo vetëm që ka befasuar shumë, por besoj se do të shërbejë si frymëzim për ndërtimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore”.

Integrimi evropian, siç theksoi ai, është e ardhmja e gjithë Ballkanit Perëndimor dhe shtoi se për vendet që i përkasin atij rajoni, kjo do të thotë përmirësim i cilësisë së jetës së qytetarëve dhe sigurimi i parashikueshmërisë në siguri dhe stabilitet.

“Pas luftës në Ukrainë, u bë e qartë edhe për Bashkimin Evropian. Ne jemi pjesë gjeografike e Evropës dhe kemi nevojë për unitet në politikën e jashtme, veçanërisht kur bëhet fjalë për mbrojtjen e paqes dhe vlerave demokratike. Nuk është larg e gjitha që kjo të arrihet në vitin 2030. Përkundrazi, është një qëllim racional dhe i arritshëm”, shtoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore