Teknologji

Kostoja e jetesës: Njerëzit që përdorin OnlyFans si një punë të dytë


Me rritjen e çmimeve në 40 vitet e fundit, shumë njerëz kanë marrë një punë të dytë ose të tretë për të përballuar jetesën.

Por kjo ka çuar gjithashtu në një rritje të të rinjve që postojnë përmbajtje seksuale për para në sajte si OnlyFans, krahas punës së tyre të përditshme.

Kjo është sipas Kolektivit Anglez të Prostitutave, të cilët i thanë Radio 1 Newsbeat se kishin shumë që ju bashkoheshin faqes për shkak të rritjes së kostos së jetesës.

‘Pune e veshtire’

Alexia* është 20 vjeç. Ajo thotë se kohët e fundit është futur në katër sajte të veçanta, duke përfshirë OnlyFans.

“Mund të ndihmojë në pagimin e një faturë të papritur, si muajin e kaluar kisha një faturë nga këshilli prej 400 £, kështu që pa këtë ndoshta nuk do të kisha qenë në gjendje. për ta paguar atë”.

Ajo thotë se filloi të postonte video dhe foto të saj gjatë pandemisë pasi humbi punën e saj. Alexia tani punon në zyrë 9 deri në 5, ndonjëherë gjashtë ditë në javë, si dhe poston përmbajtje në internet.

“Unë nuk mendoj se njerëzit e kuptojnë se sa punë e vështirë është në të vërtetë. Nëse shikoni “ screen times” në telefonat e mi, është qesharake. Mund të jenë 17 orë në ditë,” thotë ajo.

Alexia

“Dua të mbaj punën time normale si një batanije sigurie. Sepse edhe nëse OnlyFans e mi nuk ia dalin mirë, e di që do të marr pagën çdo muaj.”

Por kjo pagë 9-5 tani është e zbehtë nga të ardhurat që ajo bën nga prania e saj në internet.

Që nga fillimi, ajo ka arritur të fitojë mijëra ndjekës dhe thotë se postimi në faqe i sjell asaj më shumë se 3000 £ në muaj.

Pa të ardhura shtesë, ajo thotë se do të jetonte ende në shtëpi me nënën e saj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore