Kosova

Kosova pa Ligj dhe pa strategji nacionale për personat me autizëm


Në Ditën Botërore të Autizmit u kërkua ligji gjithëpërfshirës për Personat me Aftësi të Kufizuara.

Në një konferencë për media të mbajtur me rastin e shënimin e Ditës Botërore të Autizimit, mungesa e një databaze me të dhëna për personat me autizëm në Kosovës është cilësuar si problem nga shoqatat që merren me trajtimin e tyre.

Nga Qeveria thanë se janë në finalizim të strategjisë nacionale për këtë kategori.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore