Kosova

Kosova e shpall 11 korrikun Ditë Përkujtimi për gjenocidin në Srebrenicë


Mbledhja e Qeverisë së Kosovës

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e saj të radhës, të mërkurën, e ka shpallur 11 korrikun si Ditë Përkujtimi për gjenocidin në Srebrenicë.

Paraprakisht kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Kosova po i bashkohet memorializimit të 11 korriku si Ditë e Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë.

“Ky memorializim është i bazuar në rezolutën që e kemi miratuar në Kuvendin e Kosovës që dënon gjenocidin e Srebrenicës, në rezolutën përkatëse të Parlamentit Evropian e në vijim në rezolutën që u votua në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara”, tha Kurti, në mbledhjen e 212 të Qeverisë së Kosovës.

Ky veprim, në vlerësimin e tij, është fisnik e i duhur në emër të Kosovës.

“Të universales sonë njerëzore, e të dëshirës sonë për drejtësi dhe paqe, që të mos harrohet e të mos përsëritët gjenocidi as në Bosnje e Hercegovinë, as në Kosovë e as kund tjetër në rajonin tonë e në botë”.

Për viktimat në Srebrenicë, Qeveria e Kosovës paraprakisht ka mbajtur edhe një minutë heshtje.

Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) miratoi në maj rezolutën që shpall 11 korrikun Ditë Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë.

Rezoluta për Srebrenicën kaloi me 84 vota në favor, kundër 19 dhe 68 abstenime.

Rezoluta për Srebrenicën që u miratua mes kundërshtimit të ashpër të presidentitet serb, Aleksandër Vuçiç, dënon mohimin e gjenocidit të kryer nga serbët më 11 korrik 1995, përkundër se në rezolutë nuk përmendet as Serbia, as Republika Sërpska – entiteti serb në Bosnje e Hercegovinë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore