Lajme

Koreja e Veriut lëshoi raketën në prag të vizitës së Harris, sipas Koresë së Jugut


Ushtria e Koresë së Jugut thotë se Koreja e Veriut gjuajti një raketë balistike drejt ujërave të saj lindore një ditë përpara vizitës së planifikuar të zëvendëspresidentes së SHBA-ve, Kamala Harris në Seul.

“Koreja e Veriut gjuajti një raketë balistike të paidentifikuar në Detin Lindor”, tha shefi i përbashkët i Shtabit të Seulit në një deklaratë të mërkurën, duke iu referuar ujërave më të njohur si Deti i Japonisë.

Raporti për lëshimin e raketës vjen përpara një vizite të pritshme të enjten nga Harris, i cili pritej të vizitonte Zonën e Çmilitarizuar (DMZ), e cila ndan dy Koretë.

Nisja vjen gjithashtu ndërsa anijet e marinës amerikane dhe koreano-jugore po kryejnë stërvitje në brigjet lindore të Gadishullit Korean.

Roja bregdetare e Japonisë konfirmoi gjithashtu një lëshim të mundshëm të raketës balistike, duke cituar informacione nga Ministria e Mbrojtjes e Tokios dhe paralajmëroi anijet të jenë gati.

Nisja, pjesë e një sulmi rekord të testeve të armëve këtë vit nga Koreja e Veriut, vjen gjithashtu pasi agjencia e spiunazhit të Seulit paralajmëroi se Pheniani ishte afër kryerjes së një testi tjetër bërthamor.

Uashingtoni është aleati kryesor i sigurisë së Seulit dhe stacionon rreth 28 mijë e 500 trupa në Korenë e Jugut si një pengesë kundër Koresë së Veriut.

Të dy vendet kanë kryer prej kohësh stërvitje të përbashkëta, për të cilat ata këmbëngulin se janë thjesht mbrojtëse, por Koreja e Veriut i sheh ato si prova për një pushtim.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore