Lajme

Koreja e Veriut kritikon ngritjen ushtarake të Japonisë, premton veprim


Koreja e Veriut ka dënuar ndërtimin e planifikuar ushtarak të Japonisë dhe ka premtuar veprim kundër asaj që e përshkroi si “zgjedhje e gabuar dhe e rrezikshme” e Tokios për të forcuar sektorin e saj të mbrojtjes.

Deklarata e të martës nga ministria e Jashtme e Koresë së Veriut vjen vetëm disa ditë pasi Japonia zbuloi një strategji të re sigurie prej 320 miliardë dollarësh, e cila përshkruan planet për ushtrinë japoneze për të ngritur “aftësi kundër-goditjes” dhe për t’iu përgjigjur kërcënimeve të paraqitura nga Kina, Rusia dhe Koreja e Veriut.

Strategjia gjithëpërfshirëse ushtarake pesëvjeçare e Japonisë do ta bëjë vendin të bëhet shpenzuesi i tretë më i madh ushtarak në botë pas Shteteve të Bashkuara dhe Kinës.

Strategjia e re e sigurisë e Japonisë zyrtarizon në mënyrë efektive një “politikë të re agresioni” dhe ndryshon rrënjësisht mjedisin e sigurisë në Azinë Lindore, tha një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Phenianit në një raport të publikuar nga Agjencia Qendrore e Lajmeve Koreane e Veriut (KCNA).

Në përgjigje të lëvizjes së Japonisë për të “realizuar ambicien e padrejtë dhe të tepruar”, Koreja e Veriut “do të vazhdojë të tregojë se sa të shqetësuar dhe të pakënaqur jemi me veprimet praktike”, tha zëdhënësi.

Njerëzit shikojnë një ekran televiziv që tregon një program lajmesh që raporton për lëshimin e raketës së Koresë së Veriut me një imazh skedari, në një stacion treni në Seul, Koreja e Jugut, të premten, 14 janar 2022.

Ata gjithashtu kritikuan SHBA-të për “lartësimin dhe nxitjen e planit të riarmatimit dhe ri-pushtimit të Japonisë”, duke shtuar se Uashingtoni nuk kishte të drejtë të ngrinte çështje me përpjekjet e Phenianit për të forcuar mbrojtjen e vet.

Përpjekjet e Koresë së Veriut për të përmirësuar aftësitë ushtarake kanë përfshirë një numër rekord lëshimesh raketash balistike këtë vit, duke përfshirë raketa të afta për të mbajtur ngarkesa bërthamore dhe me rreze të ndryshme që mund të arrijnë në territorin e SHBA-ve dhe aleatët Korenë e Jugut dhe Japoninë.

Të dielën, Koreja e Veriut lëshoi dy predha për të cilat tha se ishin teste të satelitit të saj të parë të zbulimit ushtarak dhe publikoi foto bardh e zi me rezolucion të ulët që tregonin një pamje nga hapësira e kryeqytetit të Koresë së Jugut, Seul, dhe qytetit aty pranë.

Disa analistë në Korenë e Jugut thanë se imazhet ishin shumë të papërpunuara për të qenë fotografi satelitore, ndërsa ushtria e Koresë së Jugut pohoi se lëshimet e së dielës ishin të dy raketave balistike me rreze të mesme veprimi.

Koreja e Veriut iu kundërpërgjigj asaj kritike të martën, me Kim Yo Yong, motra e fuqishme e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Yong Un, duke thënë se ishte “e papërshtatshme dhe e nxituar” të vlerësoheshin aftësitë satelitore të vendit të saj vetëm nga ato dy foto.

Kim Jong Un

Përpjekjet e Phenianit për të zhvilluar një satelit spiun ishin një “përparësi urgjente e lidhur drejtpërdrejt me sigurinë tonë”, tha ajo në një deklaratë të përcjellë nga KCNA, duke shtuar se sanksionet shtesë ndaj vendit të saj nuk do të ndalonin zhvillime të tilla teknologjike.

Ajo vazhdoi duke hedhur poshtë vlerësimin e qeverisë së Koresë së Jugut se Koreja e Veriut ka ende pengesa kryesore teknologjike të mbetura për të kapërcyer për funksionimin e raketave balistike ndërkontinentale (ICBM) që mund të arrijnë në kontinentin e SHBA-ve – të tilla si aftësia për të mbrojtur kokat e saj të luftës nga kushtet e vështira atmosferike.

Ajo vuri në pikëpyetje se si Koreja e Veriut mund të kishte marrë të dhëna nga kokat e luftës derisa ato të zbarkuan në zonat e synuara në oqean në lëshimet e mëparshme nëse vendit i mungonte vërtet teknologjia e rihyrjes.

“Unë mendoj se është më mirë që ata të ndalojnë së foluri marrëzi, të sillen me kujdes dhe të mendojnë dy herë”, tha ajo.

Kim Yo Jong sugjeroi gjithashtu se Koreja e Veriut mund të ndezë një ICBM në një trajektore normale në vend të këndeve të larta dhe të pjerrëta që përdor aktualisht për të shmangur vendet fqinje.

Një test ICBM me rreze të plotë mund të konsiderohet si një provokim shumë më i madh për SHBA-në pasi arma do të fluturonte drejt Oqeanit Paqësor.

Koreja e Veriut përfundon testin “e rëndësishëm” të satelitit spiun

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore