Lajme

Koreja e Veriut e quan lëshimin e dështuar të satelitit spiun “dështimin më të rëndë”


Zyrtarët e lartë të Koresë së Veriut kanë premtuar se do të provojnë për herë të dytë të lëshojnë një satelit spiun ushtarak, duke e quajtur lëshimin e parë dhe të dështuar të vendit të tyre muajin e kaluar, sipas mediave shtetërore.

Premtimi erdhi në një takim të Partisë së Punëtorëve të Koresë në pushtet të mbajtur mes të premtes dhe të dielës, njoftoi të hënën Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA).

Takimi plenar i zgjeruar urdhëroi punëtorët dhe studiuesit të analizonin nisjen e dështuar dhe “kritikoi rëndë” ata që ishin përgjegjës për operacionin e dështuar, tha KCNA.

Koreja e Veriut u përpoq të vendoste në orbitë satelitin e saj të parë ushtarak spiun më 31 maj, por predha dhe ngarkesa e saj u rrëzuan në det menjëherë pasi u lëshuan, për shkak të asaj që Pheniani tha se ishte një dështim i raketës.

Përplasja përbën një pengesë për përpjekjet e liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un për të blerë një sistem mbikëqyrjeje të bazuar në hapësirë për të monitoruar më mirë Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut.

Uashingtoni dhe Seuli dënuan lëshimin e 31 majit, duke thënë se ai shkeli rezolutat e Kombeve të Bashkuara që e ndalojnë Phenianin nga çdo provë duke përdorur teknologjinë e raketave balistike. Analistët kanë thënë se ka një mbivendosje të rëndësishme teknologjike midis zhvillimit të raketave balistike ndërkontinentale dhe aftësive të lëshimit në hapësirë.

Raporti i KCNA nuk tha saktësisht se kur Koreja e Veriut mund të tentojë një lëshim të dytë. Por agjencia e spiunazhit të Koresë së Jugut më parë u tha ligjvënësve se do të duheshin ndoshta “më shumë se disa javë” që Pheniani të përcaktojë se çfarë shkoi keq me përpjekjen e parë.

Koreja e Jugut tha ditët e fundit se kishte nxjerrë me sukses një pjesë të madhe të raketës së rrëzuar nga shtrati i detit. Seuli kishte punuar për më shumë se dy javë për të rikuperuar rrënojat pasi mbeturinat mund të ndihmonin shkencëtarët të merrnin njohuri mbi programet e raketave balistike dhe të mbikëqyrjes satelitore të Phenianit.

‘Hapa të mëdhenj’

Një satelit spiun është në mesin e disa aseteve ushtarake të teknologjisë së lartë që Kim Jong Un ka premtuar publikisht se do të fitojë për të përballuar atë që ai e quan armiqësi të udhëhequr nga SHBA.

Sisteme të tjera armësh që Kim dëshiron të zotërojë janë një raketë me shumë koka luftarake, një nëndetëse bërthamore, një raketë balistike ndërkontinentale me lëndë djegëse të ngurtë dhe një raketë hipersonike.

Që nga fillimi i vitit 2022, Koreja e Veriut ka kryer më shumë se 100 teste raketash, disa prej të cilave ishin të lidhura me zhvillimin e një sateliti spiun dhe armëve të tjera të fuqishme në listën e dëshirave të Kim Jong Un.

Në prill, Koreja e Veriut testoi për herë të parë një raketë balistike ndërkontinentale me lëndë djegëse të ngurtë. Karburanti në raketa të tilla tashmë është i ngarkuar brenda, kështu që ato janë më të lëvizshme se raketat që përdorin lëndë shtytëse të lëngshme dhe janë më të vështira për t’u zbuluar nga të huajt përpara nisjes.

Gjatë takimit të partisë, anëtarët e Byrosë Politike pretenduan “hapa të mëdhenj” në përpjekjet për të zgjeruar arsenalin e armëve bërthamore dhe raketave të Koresë së Veriut, për të cilat ata thanë se mbështesin politikën e qeverisë për të mbajtur “konfrontim frontal” kundër armiqve të saj, raportoi KCNA.

Anëtarët e Byrosë Politike analizuan gjithashtu “situatën jashtëzakonisht të përkeqësuar të sigurisë” në rajon të shkaktuar nga “lëvizjet e pamatura të luftës” të rivalëve të tij, me sa duket duke iu referuar stërvitjeve të zgjeruara ushtarake SHBA-Kore e Jugut, thuhet në raport.

Ai tha se ata miratuan njëzëri plane të papërcaktuara për kundërveprim.

Anëtarët e Byrosë Politike të Koresë së Veriut përcaktuan “detyra të rëndësishme” të paspecifikuara për mbrojtjen e interesave kombëtare dhe forcimin e solidaritetit me vendet “që kundërshtojnë strategjinë brigande të SHBA-së për supremacinë botërore”, tha KCNA.

Në takim u diskutua gjithashtu për sigurimin e vetë-mjaftueshmërisë në furnizimin me ushqime duke rritur prodhimin bujqësor të vendit dhe përmbushjen e objektivit vjetor të prodhimit të grurit.

Në fillim të këtij viti, Ministria e Unifikimit e Koresë së Jugut tha se situata e ushqimit në Korenë e Veriut “dukej se ishte përkeqësuar”.

Vendi i izoluar është nën sanksione të rrepta ndërkombëtare për armët e tij bërthamore dhe programet e raketave balistike dhe ekonomia e tij është tensionuar më tej nga bllokimet e rrepta kufitare të vetë-imponuara që synojnë ndalimin e shpërthimeve të COVID-19.

Më vete, raporti i KCNA tha se Kim Yong Chol, i cili më parë shërbeu si drejtor i Departamentit të Frontit të Bashkuar dhe është një ndihmës i ngushtë i Kim Jong Un, u emërua si një anëtar alternativ i Byrosë Politike të Komitetit Qendror të Partisë.

Kim Yong Chol u mënjanua pasi një samit me SHBA-të në 2019 nuk arriti të arrinte një marrëveshje, tha në atë kohë një ligjvënës i Koresë së Jugut. Ai drejtoi negociatat për samitin duke punuar me atë të tij – Homologu amerikan dhe ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore