Lajme

Koreja e Jugut qëllon ndaj ushtarëve të Koresë së Veriut, kaluan kufirin


Ushtria e Koresë së Jugut qëlloi të shtëna paralajmëruese ndaj ushtarëve të Koresë së Veriut që kalonin zonën e çmilitarizuar të enjten, konfirmuan shefat e përbashkët të shtabit të Seulit të premten në mëngjes.

“Ushtarët e Koresë së Veriut kaluan sërish vijën e demarkacionit ushtarak dje dhe u kthyen në veri pas të shtënave paralajmëruese”, tha JCS e Koresë së Jugut në një deklaratë.

Ky është incidenti i tretë i tillë këtë muaj pasi tensionet rriten në gadishullin Korean.

Incidente të ngjashme ndodhën të martën dhe më 9 qershor.

Në të dyja rastet, për të cilat Seuli tha se dukeshin aksidentale, koreano-veriorët u tërhoqën shpejt pasi u qëlluan të shtëna paralajmëruese.

Koreja e Veriut ka vendosur më shumë ushtarë dhe pajisje në kufi që nga braktisja e një marrëveshjeje ushtarake të vitit 2018, kur Koreja e Jugut pezulloi pjesë të marrëveshjes në përgjigje të lëshimit të suksesshëm të satelitit të parë ushtarak spiun nga Pheniani.

Sipas Seulit, ata kanë zgjeruar rrugët taktike dhe kanë vendosur më shumë mina tokësore, të cilat kanë çuar në “viktima” si rezultat i shpërthimeve aksidentale.

Incidenti ndodhi kur presidenti rus, Vladimir Putin, vizitoi Phenianin për herë të parë në 24 vjet dhe të dy vendet nënshkruan një pakt të ndërsjellë të mbrojtjes që ka ngritur alarmin në Seul, Tokio dhe Washington.

Të premten, Ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut Cho Tae-yul dhe Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara Antony Blinken e dënuan traktatin si një kërcënim serioz për paqen dhe stabilitetin e rajonit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore