Lajme

Koreja e Jugut – Gati 20% e popullsisë e infektuar me COVID-19


Infeksionet totale të coronavirus-it në Korenë e Jugut kanë arritur në 10 milionë, ose gati 20% të popullsisë së saj.

Është kjo deklarata e autoriteteve shëndetësore vendase të mërkurën e 23 marsit, pasi rastet e rënda dhe vdekjet në rritje po ngarkojnë gjithnjë e më shumë krematorët dhe funeralet në mbarë shtetin.

Vendi po lufton me një valë rekord të COVID-19, ndërsa dominon varianti shumë infektiv Omicron, edhe pse hoqi kryesisht përpjekjet e tij dikur agresive për gjurmimin dhe karantinimin dhe lehtësoi frenimet e distancimit shoqëror.

Agjencia Koreane e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (KDCA) raportoi 490 mijë e 881 raste të martën, numri i dytë më i lartë ditor, pasi arriti kulmin në 621 mijë e 205 më 16 mars.

Numri total i rasteve u rrit në 10 milionë e 427 mijë e 247, me 13 mijë e 432 vdekje – 291 më shumë një ditë më parë.

Normat e infeksionit dhe vdekjeve janë ende shumë më të ulëta se ato të regjistruara diku tjetër, pasi pothuajse 87% e 52 milionë banorëve të tij janë plotësisht të vaksinuar dhe 63% kanë marrë vaksina përforcuese.

Por numri i vdekjeve pothuajse u dyfishua në vetëm rreth gjashtë javë, me vdekjet ditore që arritën kulmin në 429 të premten e kaluar, duke nxitur kërkesën për organizime funerali.

Ministria e Shëndetësisë udhëzoi të hënën 60 krematorët në mbarë vendin që të funksionojnë për orë më të gjata për të djegur deri në shtatë trupa nga pesë, dhe 1 mijë e 136 agjencitë e funeralit të aftë për të ruajtur rreth 8 mijë e 700 trupa për të zgjeruar objektet e tyre.

Autoritetet tashmë kanë rritur kapacitetin e kombinuar të djegies ditore nga rreth 1 mijë në 1 mijë e 400 në ditë, duke filluar nga java e kaluar. Por një grumbull i madh trupash dhe një pritje e gjatë vazhdoi të raportohej në zonën më të madhe të Seulit me popullsi të dendur.

Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë treguan se 28 krematorët në qytetin e Seulit funksiononin me kapacitet 114.2% që nga e hëna, ndërsa raporti ishte rreth 83% në rajone të tjera, si Sejong dhe Jeju.

Krematorët do të lejohen përkohësisht të marrin rezervime nga jashtë rajoneve të tyre, gjë që aktualisht është e ndaluar nga disa qeveri lokale, për të lehtësuar grumbullimin.

Numri i pacientëve me sëmundje kritike ka lëvizur mbi 1 mijë gjatë dy javëve të fundit, por mund të shkojë në 2 mijë në fillim të prillit, tha një tjetër zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë, Park Hyang.

Rreth 64.4% e shtretërve të njësisë së kujdesit intensiv janë zënë që nga e mërkura, krahasuar me rreth 59% dy javë më parë.

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar rastet e rënda dhe vdekjet, agjencia e sigurisë së ilaçeve të Koresë së Jugut dha miratimin urgjent për përdorimin e pilulës së trajtimit COVID-19 të Merck & Co Inc (MRK.N) për të rriturit.

Tableta molnupiravir, e quajtur si Lagevrio, është antivirali i dytë oral i autorizuar në Korenë e Jugut pas Paxlovid të Pfizer Inc (PFE.N).

Lagevrio do të lejohet vetëm për pacientët që janë 18 vjeç e lart dhe jo shtatzënë dhe nuk mund të trajtohen me medikamente injeksioni ose Paxlovid shumë efektiv, tha agjencia e sigurisë së barnave.

Ministria e Shëndetësisë shtoi se ngarkesa e parë e pilulave Lagevrio për 20 mijë njerëz pritet të arrijë të enjten.

“Sistemi mjekësor është nën presion të konsiderueshëm, megjithëse operohet ende brenda një diapazoni të menaxhueshëm”, tha Park në një konferencë të mërkurën.

“Ne do të fokusohemi më shumë në grupet me rrezik të lartë në vijim dhe do të bëjmë kontrolle të vazhdueshme për të siguruar që nuk ka pika qorre”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore