Lajme

Koreja e Jugut do të mbajë paradën e parë ushtarake në 10 vjet në shenjë fuqie


Koreja e Jugut do të mbajë paradën e saj të parë ushtarake në shkallë të gjerë në një dekadë me armë dhe pajisje që rrotullohen nëpër rrugët e Seulit në një shfaqje të rrallë të forcës.

Parada përgjatë një rruge 2 km përmes rrethit kryesor tregtar dhe të biznesit të kryeqytetit do të fillojë në orën 16:00 të martën për të shënuar Ditën e Forcave të Armatosura, zakonisht një rast i heshtur në Korenë e Jugut.

Gati 7 mijë trupa pritet të marrin pjesë, ku vendi do të tregojë më shumë se 340 pjesë të pajisjeve ushtarake, duke përfshirë tanke, artileri vetëlëvizëse dhe avionë sulmues dhe drone, sipas ministrisë së Mbrojtjes.

Parada vjen ndërsa Presidenti Yoon Suk-yeol merr një qasje më muskulare për t’u marrë me Korenë e Veriut, e cila ka kryer dhjetëra teste të ndaluara të armëve këtë vit, si dhe ka lëshuar atë që tha se ishte një nëndetëse “sulm bërthamor” dhe duke u përpjekur të vendosë një Sateliti spiun ushtarak në orbitë.

Duke folur në shi në bazën ajrore Seongnam në periferi të kryeqytetit, Yoon paralajmëroi Phenianin për një “përgjigje dërrmuese” që do t’i jepte fund regjimit nëse përdor armë bërthamore.

Parada e së martës do të fillojë në Seongnam ku raketat Hyunmoo, interceptorët e raketave L-SAM, avionët F-35 dhe luftarak i parë i zhvilluar në vend, KF-21, do të ekspozohen në publik.

Hyunmoo është një nga raketat më të fundit të Koresë së Jugut, për të cilën analistët thonë se është një pjesë integrale e planeve të Seulit për të goditur Korenë e Veriut gjatë një konflikti, ndërsa L-SAM është projektuar për të goditur raketat që vijnë në lartësitë midis 50 dhe 60 km (31-37 milje).

Festimet do të paraqesin gjithashtu një mbikalim të përbashkët me avionë ushtarakë nga Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara për të demonstruar qëndrimin e tyre “të përmirësuar” të mbrojtjes, tha ministria. Më shumë se 300 trupa luftarake nga Ushtria e Tetë, nën Forcat Amerikane të Koresë, do të marrin gjithashtu pjesë në paradë ndërsa të dy vendet shënojnë 70 vjetorin e aleancës së tyre.

Paradat ushtarake janë një tipar i zakonshëm i jetës në Korenë e Veriut, me liderin Kim Jong Un që kohët e fundit ka ftuar zyrtarë nga Rusia dhe Kina për të parë armët që rrotullohen nëpër sheshin Kim Il Sung të Phenianit.

Javën e kaluar, Kim udhëtoi për në Rusi, ku u takua me Presidentin Vladimir Putin dhe iu treguan disa nga armatimet e avancuara të Rusisë, ndërsa ata ranë dakord për të rritur bashkëpunimin ushtarak.

Yoon, një konservator që mori detyrën vitin e kaluar, ka thënë se nëse Rusia ndihmon Korenë e Veriut të përmirësojë programet e saj të armëve në këmbim të ndihmës për luftën e saj në Ukrainë, do të ishte “një provokim i drejtpërdrejtë”.

Koreja e Jugut mbajti një paradë ushtarake për herë të fundit në vitin 2013.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore