Pajisje

Kontrollorët retro Nintendo mund të përdoren për iPhone, iPad, Mac, dhe Apple TV


Përditësimet më të fundit për iOS iPad OS, tvOS dhe macOS kanë sjellë mbështetje për kontrollorët e modernizuar retro.

Gjatë ngjarjes WWDC, Apple njoftoi një numër përmirësimesh të lojërave që vijnë me iOS 16, të cilat përfshijnë mbështetje për kontrollorët Joy-Con dhe Pro të Nintendo.

Tani është e mundur të përdoren kontrollorët retro të modernizuar të Nintendo në kombinim me pajisjet e Apple si iPhone, iPad, kompjuter Mac dhe madje edhe Apple TV.

Zhvilluesi Steven Troughton-Smith ka zbuluar se iOS 16.1 dhe tvOS 16.1 mbështesin kontrollorët e stilit SNES të Nintendo Switch.

Troughton-Smith tha se beson se platformat e Apple tani mbështesin gjithashtu kontrollorët N64 dhe NES për Switch.

Apple App Store nuk mbështet emuluesit e lojërave video, kështu që është ende e mundur të ekzekutoni tastierën Switch për të luajtur lojëra në tastierë. Kontrollorët mund të përdoren për Apple Arcade dhe tituj të tjerë të mbështetur në App Store.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore