Lajme

Kontrolli i syve parashikon Parkinson-in


Testet e thjeshta të shikimit mund të parashikojnë se cilët njerëz me sëmundjen e Parkinsonit do të zhvillojnë dëmtime konjitive dhe demencë të mundshme 18 muaj më vonë, sipas një studimi të ri nga studiuesit e University College London (UCL).

Studimi, i botuar në “Çrregullimet e Lëvizjes”, shton provat se ndryshimet e shikimit i paraprijnë rënies konjitive që iu ndodh shumë prej njerëzve me Parkinson.

Në një studim tjetër të ri të botuar, i njëjti ekip hulumtues zbuloi se lidhjet strukturore dhe funksionale të rajoneve të trurit ndahen në të gjithë trurin tek njerëzit me sëmundjen e Parkinsonit, veçanërisht tek njerëzit me probleme të shikimit.

Autori kryesor Dr Angeliki Zarkali (Qendra e Kërkimit të Demencës, Instituti i Neurologjisë UCL Queen Square) tha:

“Ne kemi zbuluar se njerëzit me sëmundjen e Parkinsonit që kanë probleme vizuale kanë më shumë të ngjarë të preken nga demenca dhe kjo duket se shpjegohet me ndryshimet themelore të lidhjeve elektrike të trurit.

“Testet e shikimit mund të na japin një dritare mundësie për të parashikuar demencën e Parkinsonit para se të fillojë, e cila mund të na ndihmojë të gjejmë mënyra për të ndaluar rënien konjitive para se të jetë tepër vonë.”

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore