Shëndet

Konsumimi i mishit të kuq, rrezik i lartë për shkaktim të shfaqjes së diabetit të tipit 2


Një studim i madh i ri nga studiuesit e Harvardit sugjeron se konsumimi i vetëm dy porcioneve të mishit të kuq në javë rrit rrezikun për zhvillimin e diabetit të tipit 2 më vonë në jetë, dhe rreziku rritet më tej me konsum më të madh.

Kjo pasi që sipas studimit të botuar të enjten e 9 nëntorit nga American Journal of Clinical Nutrition, ekziston një lidhje mes mishit të kuq dhe shkaktimit të diabetit.

“Lidhja midis mishit të kuq dhe diabetit të tipit 2 është vërejtur në popullata të ndryshme në mbarë botën”, tha autori i parë i studimit Xiao Gu, një studiues postdoktoral i të ushqyerit në Harvard.

“Ne vazhdojmë të forcojmë provat ekzistuese me të dhëna dhe teknika të përmirësuara. Shpresoj se studimi ynë mund të zgjidhë debatin nëse duhet të kufizojmë marrjen e mishit të kuq për shqetësime shëndetësore apo jo”, ka thënë Gu.

Rreth 462 milionë njerëz në mbarë botën janë të prekur nga diabeti i tipit 2, një shkallë që është rritur me shpejtësi, thanë autorët.

“Parandalimi i diabetit është i rëndësishëm sepse kjo sëmundje është në vetvete një barrë serioze dhe është gjithashtu një faktor rreziku kryesor për sëmundjet kardiovaskulare dhe të veshkave, kancerin dhe demencën”, tha Gu.

Konsumimi i mishit të kuq është lidhur me rrezikun e diabetit të tipit 2 në studimet e kaluara, por autorët e hulumtimit të fundit donin t’i përmirësonin ato duke shtuar detaje se si diagnozat e diabetit dhe biomarkerët e lidhur u ndikuan nga marrja për një periudhë të gjatë kohore.

Autorët studiuan 216 mijë e 695 njerëz që kishin marrë pjesë në Studimin e Shëndetit të Infermierëve, Studimin e Shëndetit të Infermierëve II dhe Studimin Pasues të Profesionistëve Shëndetësor, të cilët rekrutuan pjesëmarrës nga rreth 1976 deri në 1989.

Dy studimet e para hetuan faktorët e rrezikut për sëmundjet kronike midis infermiereve femra të regjistruara në Amerikën e Veriut, ndërsa studimi i fundit vlerësoi të njëjtat tema, por për burrat.

Të gjithë u ndoqën deri në vitin 2017. Pjesëmarrësit raportuan gjendjen e tyre shëndetësore çdo vit tjetër nëpërmjet pyetësorit, dhe marrja e tyre e ushqimit u mat gjithashtu çdo dy deri në katër vjet me pyetësorë që u kërkonin atyre të raportonin marrjen e tyre mesatare të ushqimeve dhe pijeve të ndryshme mbi vitin e kaluar.

Deri në fund të periudhave të ndjekjes, gati 22 mijë e 800 njerëz zhvilluan diabetin e tipit 2, dhe ata që hanin më së shumti mish të kuq kishin një rrezik 62% më të lartë për të zhvilluar sëmundjen, krahasuar me njerëzit që hanin më pak.

Ngrënia e mishit të kuq më të përpunuar ose të papërpunuar lidhej me një rrezik 51% dhe 40% më të lartë të diabetit të tipit 2.

Mishi i përpunuar, përcaktuan autorët, përfshinte sallam, mish viçi ose derri, proshutë, sandviçë me mish të përpunuar; një porcion ishte i barabartë me 28 gram proshutë ose 45 gram mish të tjerë.

Mishi i papërpunuar përfshinte hamburger pa yndyrë ose tepër pa yndyrë, hamburger të rregullt, viçi, derri ose qengji si sandviç ose gjellë e përzier; dhe mish derri, viçi ose qengji si pjatë kryesore.

Tetëdhjetë e pesë gram mish derri, viçi ose qengji përbënin një porcion mishi të papërpunuar.

“Rezultatet e këtij studimi, i cili ishte jashtëzakonisht gjithëpërfshirës, konfirmuan udhëzimet aktuale dietike për të kufizuar marrjen e mishit të kuq”, tha Alice Lichtenstein, profesoreshë Gershoff e Shkencës dhe Politikave të Ushqyerjes dhe Universitetit Tufts në Boston.

Për më tepër, ndërrimi i një racioni mishi me arra ose bishtajore nënkuptonte një ulje prej 30% të rrezikut për zhvillimin e diabetit të tipit 2, ndërsa zgjedhja e qumështit zvogëloi gjasat me 22%.

“Vërehet se individët që raportuan se konsumonin mish të kuq më shpesh brenda çdo grupi kishin më shumë gjasa të hanin më pak peshk (ose) fruta dhe (më shumë) kalori, të peshonin më shumë dhe të angazhoheshin në më pak aktivitet fizik”, shtoi Lichtenstein, e cila është gjithashtu drejtoreshë e Laboratorit të të ushqyerit kardiovaskular të Universitetit Tuft.

“Kjo sugjeron se ata kishin një dietë të përgjithshme me cilësi më të dobët dhe kishin më pak gjasa të përfshiheshin (në) sjellje të shëndetshme jetese”, përfundon ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore