Lajme

Kongresi miratoi ndihmën prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën – çfarë dimë deri tani dhe çfarë do të ndodhë më pas


Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-ve ka miratuar 95 miliardë dollarë ndihmë të huaj për Ukrainën, Izraelin dhe aleatët e tjerë të amerikanëve, në një seancë të rrallë të së shtunës, teksa demokratët dhe republikanët u bashkuan pas muajsh rezistence të djathtë mbi mbështetjen e ripërtërirë amerikane për zmbrapsjen e pushtimit rus.

Me një votë dërrmuese, ndihma prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën kaloi brenda pak minutash, një shfaqje e fortë ndërsa ligjvënësit amerikanë garojnë për të ofruar një raund të ri të mbështetjes së SHBA-ve për aleatin e shkatërruar nga lufta. Shumë demokratë brohoritën në dhomën e Kongresit dhe valëvitën flamujt e Ukrainës.

Folësi, Mike Johnson, i cili ndihmoi në kalimin e paketës, tha pas votimit: “Ne e bëmë punën tonë këtu dhe mendoj se historia do ta gjykojë mirë”.

Çfarë përfshin kjo paketë e re ndihme?

95 miliardë dollarë në financim total përfshin afërsisht 61 miliardë dollarë për Ukrainën, me një pjesë të financimit që shkon për rimbushjen e municioneve amerikane; 26 miliardë dollarë për Izraelin; 8 miliardë dollarë për aleatët e SHBA-ve në rajonin Indo-Paqësor, përfshirë Tajvanin; dhe 9 miliardë dollarë në ndihmë humanitare për civilët në zonat e luftës, si Haiti, Sudani dhe Gaza, megjithëse paketa përfshin gjithashtu një ndalim deri në mars 2025 për financimin e drejtpërdrejtë të SHBA-ve për Agjencinë e OKB-së për Ndihmë dhe Punë (Unrwa), një agjenci që ofron ndihmë kyçe në Gaza.

Në faturën e Ukrainës, nga 60.7 miliardë dollarë, një total prej rreth 23 miliardë dollarësh do të përdoreshin nga SHBA-të për të rimbushur rezervat e saj ushtarake, duke hapur derën për transfertat e ardhshme ushtarake amerikane në Ukrainë. 14 miliardë dollarë të tjerë do të shkojnë për Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, në të cilën Pentagoni blen sisteme të reja të avancuara të armëve për Ushtrinë ukrainase drejtpërdrejt nga kontraktorët e mbrojtjes amerikane.

Ka gjithashtu më shumë se 11 miliardë dollarë për të financuar operacionet aktuale ushtarake të SHBA-ve në rajon, duke rritur aftësitë e ushtrisë ukrainase dhe duke nxitur bashkëpunimin e inteligjencës midis Kievit dhe Washingtonit; dhe rreth 8 miliardë dollarë ndihmë joushtarake, të tilla si ndihma e qeverisë së Ukrainës për të vazhduar operacionet bazë, duke përfshirë pagesën e pagave dhe pensioneve.

Paketa përfshin disa prioritete republikane që demokratët miratuan, ose të paktën ishin të gatshëm t’i pranonin. Ato përfshijnë propozime që lejojnë SHBA-të të konfiskojë asetet e ngrira të bankës qendrore ruse për të rindërtuar Ukrainën; të vendosë sanksione ndaj Iranit, Rusisë, Kinës dhe organizatave kriminale që trafikojnë fentanil; dhe legjislacioni për të kërkuar që pronari me bazë në Kinë i aplikacionit të njohur video TikTok të shesë aksionet e tij brenda një viti ose të përballet me një ndalim në SHBA.

Çfarë ndodh më pas?

Kalimi përmes Dhomës së Përfaqësuesve ka hequr pengesën më të madhe për kërkesën për financim të Joe Biden, e bërë për herë të parë në tetor pasi furnizimet ushtarake të Ukrainës filluan të mbaronin.

E gjithë paketa tani do të shkojë në Senat, i cili mund ta kalojë atë të martën. Më pas i kalon Bidenit, presidentit të SHBA-ve, i cili ka premtuar ta nënshkruajë menjëherë.

“I bëj thirrje Senatit që ta dërgojë shpejt këtë paketë në tryezën time në mënyrë që unë ta nënshkruaj atë në ligj dhe ne të mund të dërgojmë shpejt armë dhe pajisje në Ukrainë për të përmbushur nevojat e tyre urgjente në fushën e betejës”, tha presidenti.

Chuck Schumer, udhëheqësi i shumicës demokrate në Senat, njoftoi se do të fillonte votimet procedurale për paketën të martën, duke thënë: “Aleatët tanë në mbarë botën e kanë pritur këtë moment”.

Udhëheqësi i pakicës republikane në Senat, Mitch McConnell, ndërsa përgatitej për të kapërcyer kundërshtimet nga krahu i tij i djathtë javën e ardhshme, tha: “Detyra para nesh është urgjente. Është edhe një herë radha e Senatit për të bërë histori”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore