Lajme

Kongresi i SHBA-ve është afër marrëveshjes për tavanin e borxhit


Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden thotë se është bërë përparim në bisedimet me republikanin e lartë Kevin McCarthy mbi tavanin e borxhit të SHBA-ve.

Dyshja synojnë të arrijnë një marrëveshje për rritjen e kufirit të huamarrjes së qeverisë për dy vjet, në mënyrë që të mund të vazhdojë të paguajë faturat e saj.

Frika e investitorëve për dështimin e SHBA-ve për borxhet e saj është rritur – pavarësisht nga garancitë se bisedimet po përparojnë.

Biden foli për “disa biseda produktive” me McCarthy.

Gjatë një ngjarjeje në Shtëpinë e Bardhë të enjten, presidenti tha se stafi i tij mbeti në bisedë me ekipin e McCarthy, kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve – dhe se të dy palët “po bënin përparim”.

Tavani i borxhit është një kufi i shpenzimeve i vendosur nga Kongresi i cili përcakton se sa para mund të marrë hua qeveria – një çështje për të cilën demokratët dhe republikanët nuk pajtohen.

Pa asnjë marrëveshje të arritur ende, Thesari ka paralajmëruar se SHBA nuk do të ketë para të mjaftueshme për të paguar të gjitha faturat e saj sa më shpejt që më 1 qershor.

Analistët thonë se mund të ketë pasoja të rënda ekonomike nëse SHBA dështon të respektojë detyrimet e saj.

‘Marrëveshja dyvjeçare’

Detajet e një pakti të mundshëm – të përshkruara nga agjencia e lajmeve “Reuters” dhe “New York Times” – mund t’i lejojnë republikanët të thonë se shkurtojnë shpenzimet, ndërsa demokratët mund të thonë se mbrojnë programet e brendshme.

Një zyrtar amerikan i tha “Reuters” se Shtëpia e Bardhë po konsideronte të zvogëlonte një rritje të Shërbimit të të Ardhurave të Brendshme për të punësuar më shumë auditorë, që synonte të synonte amerikanët e pasur.

“The Times” raportoi se negociatorët po mbylleshin në një marrëveshje që do të rriste kufirin e borxhit për dy vjet, ndërsa do të vendoste kufizime strikte në shpenzimet përveç ushtrisë ose veteranëve për të njëjtën periudhë.

Republikanët po kërkojnë shkurtime të shpenzimeve për programet e qeverisë, në këmbim të rritjes së kufirit prej 31.4 trilion dollarësh për huamarrjen e qeverisë.

Biden tha se të dy palët kishin vizione të ndryshme për mënyrën se si të rregullonin “shtëpinë fiskale” të Amerikës, por shtoi se të gjithë liderët e përfshirë ranë dakord se falimentimi nuk ishte një opsion.

McCarthy – i cili udhëheq republikanët në Dhomë dhe ka qenë fytyra publike më e profilit të lartë të bisedimeve për partinë e tij – tha më herët se demokratët dhe republikanët kishin punuar pas mesnatës të së mërkurës dhe do të vazhdonin të negocionin.

Një tjetër republikan kyç tha se ai besonte se një marrëveshje për të rritur marrëveshjen e kufirit të borxhit të vendit ishte “e mundshme” deri të premten pasdite.

S&P 500 dhe Nasdaq u tregtuan më lart në mesditën e së enjtes, të ngritura nga përditësimet pozitive mbi fitimet nga disa kompani, ndërsa Dow Jones Industrial Average ra rreth 0.6%.

Kjo pasoi disa ditë rënie.

Fitch Ratings, një nga tre agjencitë më të mëdha të vlerësimit të kredisë, tha të mërkurën se e kishte vënë SHBA-në në “vëzhgim negativ” – hapi i parë drejt uljes së vlerësimit të kredisë së vendit.

Ai përmendi “rritje të partishmërisë politike” dhe qeverisje të dobët në krahasim me vendet e tjera që mbajnë vlerësimin e saj më të lartë.

Grafiku tregon rritjen e borxhit të SHBA

Çdo marrëveshje e krijuar midis dy palëve do të duhet të kthehet në një tekst legjislativ që do të miratohet nga Kongresi.

McCarthy ka premtuar se do t’u japë ligjvënësve 72 orë për të shqyrtuar projektligjin dhe të paktën 24 orë njoftim nëse duhet të kthehen në Uashington herët. Nëse një marrëveshje arrihet këtë javë, një votim mund të ndodhë në fillim të javës së ardhshme.

Ka pak hapësirë për kundërshtime për t’u ngritur, pasi Senati do të duhet gjithashtu të votojë projektligjin, i cili më pas do të shkojë në Shtëpinë e Bardhë për nënshkrim.

Ligjvënësit gjithashtu mund të heqin përkohësisht kufirin e borxhit për t’i dhënë më shumë kohë bisedimeve.

Bisedime produktive, por pa marrëveshje – Tavani i borxhit ende dilemë në SHBA

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore