Lajme

Konflikti i Sudanit i jep një goditje të re strategjisë së huadhënies afrikane të Kinës


Konflikti në Sudan i ka dhënë një goditje të re strategjisë së Kinës për angazhimin financiar me Afrikën, duke vënë në rrezik kreditë nga Pekini me vlerë të paktën 5 miliardë dollarë.

Sudani ka qenë një përfitues i rëndësishëm i financimit kinez në kontinentin afrikan, ku Pekini renditet si huadhënësi më i madh dypalësh, sipas shifrave nga laboratori AidData në kolegjin William and Mary në SHBA.

Lufta për pushtet midis dy gjeneralëve rivalë që shpërtheu muajin e kaluar ka sjellë luftë në kryeqytetin Khartoum dhe ka zhvendosur qindra mijëra sudanezë. Ka qenë gjithashtu një pengesë për qëllimet strategjike të Kinës në Bririn e Afrikës, ku Pekini ka kërkuar të forcojë ndikimin e tij duke financuar infrastrukturën.

Borxhet e papaguara të Sudanit ndaj Kinës ishin 5.12 miliardë dollarë në fillim të vitit 2022, sipas dokumenteve të bankës qendrore sudaneze. Por analistët thanë se kjo nuk përfshin lehtësirat e parapagimit të naftës, të cilat në fakt janë hua nga njësitë kineze që supozohet të paguhen me dërgesa nafte.

Vlera e papaguar e kredive të tilla për naftën është e paqartë, por mund të shtojë miliarda në stokun total të borxhit. Hamid Suleiman, zëvendësministër i atëhershëm i energjisë dhe minierave, u citua në raportet e lajmeve në vitin 2020 të ketë thënë se Sudapet, grupi shtetëror sudanez i naftës, i detyrohet 2.5 miliardë dollarë kompanisë shtetërore kineze të naftës CNPC.

Subjektet shtetërore kineze i dhanë hua Sudanit me vlerë 15.5 miliardë dollarë në dekadën deri në vitin 2020, tha Bradley Parks, drejtor ekzekutiv i AidData, i cili mban një bazë të dhënash gjithëpërfshirëse mbi huadhënien globale të Kinës.

Këto subjekte i dhanë hua 4.7 miliardë dollarë Sudanit të Jugut, i cili u nda nga Sudani në vitin 2011, gjatë të njëjtës periudhë, tregon AidData.

Konflikti sudanez ka hedhur poshtë një program reformash të mbështetur nga FMN dhe ka rrezikuar më tej aftësinë e Khartoum-it për të shlyer një mori kreditorësh, përfshirë Kinën, sipas analistëve.

Punëtorët kinezë dhe sudanezë festojnë përfundimin e një tubacioni nafte në 2010, i ndërtuar nga një filial i një grupi kinez të energjisë.

Sudani është tashmë në shumë borxhe të jashtme, përfshirë ato ndaj njësive kineze, tregojnë shifrat e FMN-së. Shlyerjet e vonuara të huasë dhe tarifat e vonuara për kreditorët e jashtëm ishin me vlerë më shumë se 140 përqind të produktit të brendshëm bruto, tha Parks.

Vështirësitë e borxhit të Pekinit në Sudan përsëriten në pjesën më të madhe të Afrikës, ku huadhënësit shtetërorë kinezë po vuajnë një sërë dështimesh. Kjo përfaqëson një ndryshim të rëndësishëm nga disponimi shtatë vjet më parë, kur presidenti i Kinës, Xi Jinping, iu referua Afrikës si “kontinenti me rritje më të shpejtë dhe më premtues në botë”.

Pothuajse 80 për qind e huadhënies totale për Afrikën nga entitetet shtetërore kineze është për vendet në vështirësi financiare, sipas një studimi të fundit të publikuar nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike.

Zambia tashmë ka dështuar, ndërsa Angola, Etiopia dhe Kenia – ndër huamarrësit e mëdhenj afrikanë të parave kineze – po luftojnë të gjithë për të respektuar detyrimet e borxhit të jashtëm.

Më shumë se 600 njerëz janë vrarë gjatë konfliktit të armatosur disajavor në Khartoum, kryeqyteti i Sudanit, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Zëdhënësi i OBSH-së, Tarik Jashareviç, njoftoi shifrat e reja në një konferencë të Kombeve të Bashkuara.

Sipas tij, që nga 14 prilli në Sudan kanë vdekur 604 persona, ndërsa janë lënduar 5127, transmeton agjencia Anadolu.

Tani ka më shumë se 700 mijë njerëz të zhvendosur brenda në Sudan, tha Jasareviç, që është më shumë se dyfishi nga shtatë ditë më parë.

Luftimet midis ushtrisë dhe grupit paraushtarak të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) kanë vazhduar në Sudan që nga mesi i prillit.

Mosmarrëveshjet midis dy palëve janë ndezur muajt e fundit lidhur me integrimin e RSF-së në forcat e armatosura të Sudanit, një kusht kyç i marrëveshjes së tranzicionit të Sudanit me grupet politike.

Sudani ka qenë pa një qeveri funksionale që nga vjeshta e vitit 2021, kur ushtria rrëzoi qeverinë e përkohshme të kryeministrit Abdalle Hamdok dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në një lëvizje që forcat politike e quajtën një “grusht shteti”.

Periudha e tranzicionit, e cila filloi në gusht 2019 pas përmbysjes së presidentit Omar al-Bashir, ishte menduar të përfundonte me zgjedhjet në fillim të vitit 2024.

Pothuajse 10 mijë persona u larguan nga Sudani në Republikën e Afrikës Qendrore

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore