Film

Kompletohet kasti për filmin e ardhshëm biografik “Michael” përfshirë “Jackson 5”


Pop grupi “Jackson 5” kanë gjetur harmoninë e tyre edhe një herë për filmin e ardhshëm biografik “Michael” nga regjisori Antoine Fuqua dhe producenti fitues i “Oscar”, Graham King.

Pas një kërkimi mbarëbotëror që i shtyu regjisorët të vendosnin nipin e Jackson, Jaafar Jackson, si Mbretin e Popit, me 9-vjeçarin Juliano Krue Valdi si Michael-in fëmijë, fansat kanë pritur me padurim të shohin se kush do ta përmbyllte pjesën tjetër të familjes Jackson.

Filmi, i cili është planifikuar të dalë në kinema më 18 prill të vitit 2025, është aktualisht në prodhim, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

I nominuari për “Oscar”, Colman Domingo merr rolin e patriarkut të familjes Joe Jackson me Nia Long si nëna Katherine Jackson, dhe Miles Teller si avokat John Branca.

Tani, tetë aktorët që do të portretizojnë katër vëllezërit Jackson – të cilët bashkohen për të formuar grupin e famshëm “Jackson 5” – janë zbuluar: Jamal R. Henderson luan Jermaine Jackson në vitet e mëvonshme të filmit, ndërsa Jayden Harville luan versionin më të ri.

Tre Horton dhe Jaylen Lyndon Hunter ndajnë rolin e Marlon Jackson; Rhyan Hill dhe Judah Edwards janë Tito; dhe Joseph David-Jones dhe Nathaniel Logan McIntyre luajnë respektivisht versionet më të vjetra dhe më të reja të Jackie Jackson.

“Natyra vërtet epike e këtij filmi kërkonte gjithsej dhjetë aktorë me talentin për të portretizuar ‘Jackson 5’ gjatë viteve”, tha King duke njoftuar kastin.

“Jam i emocionuar të sjell këtë grup të jashtëzakonshëm aktorësh dhe interpretuesish para audiencës mbarëbotërore në këtë film”, shtoi ai.

“Michael” është prodhuar nga King dhe bashkëekzekutuesit e pasurisë së Michael Jackson, Branca dhe John McClain.

Sipas publikimit, “Michael” do t’i sjellë audiencës një portretizim tërheqës dhe të sinqertë të njeriut të shkëlqyer por të ndërlikuar, i cili u bë i njohur në mbarë botën si Mbreti i Popit.

Filmi paraqet triumfet dhe tragjeditë e tij në një shkallë epike, kinematografike – nga ana e tij njerëzore dhe betejat personale deri tek gjeniu i tij i pamohueshëm krijues, i kapur nga performancat e tij më ikonike.

Si kurrë më parë, audienca do të përjetojë një vështrim të brendshëm të një prej artistëve më me ndikim dhe më të spikatur që bota ka njohur ndonjëherë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore