Biznes

Kompania saudite Aramco fiton 88 miliardë dollarë në gjysmën e parë të vitit, meritë e çmimeve të larta


Kompania saudite e energjisë “Aramco” të dielën doli me një deklaratë në lidhje me fitimet e saj, të cilat u rritën me 90% në tremujorin e dytë krahasuar me të njëjtën kohë të vitit të kaluar, duke çuar kështu të ardhurat e saj për gjashtëmujorin e parë të vitit në 88 miliardë dollarë.

Të gjitha kompanitë e mëdha të naftës patën fitime kolosale në tremujor. Kështu Exxon Mobil pa një fitim të paprecedentë në 17.85 miliardë dollarë, ndërsa Chevron arriti një rekord prej 11.62 miliardë dollarësh. Shell i Britanisë së Madhe arriti të tejkalojë dhe vetë rekordin e saj të fitimit.

Fitimet neto të Aramco-s u ndihmuan nga fitimet e tremujorit të dytë që përfunduan në qershor dhe që arritën 48.4 miliardë dollarë, shifra më e lartë se të gjithë gjashtë muajt e parë të 2021, kur fitimet arritën vetëm 47 miliardë dollarë.

Fitimet e saj gjysmë-vjeçare prej 87.9 miliardë dollarësh e vendosën Aramco-n në rrugën e shifrave që ishin vitin para pandemisë, kur ato arritën në 88 miliardë dollarë.

Financat e Aramco janë vendimtare për stabilitetin e mbretërisë; kur marzhet e saj janë të larta, rritja ekonomike e Arabisë Saudite e reflekton këtë.

Pavarësisht viteve të përpjekjeve të princit të kurorës Mohammed bin Salman për të diversifikuar ekonominë dhe disa suksese në rritjen e të ardhurave jo të naftës, Arabia Saudite vazhdon të mbështetet shumë në eksportet e papërpunuara që paguajnë për pagat e sektorit publik, përfitimet për qytetarët dhe shpenzimet e mbrojtjes.

Aramco shihet si çelësi për rinovimin e ekonomisë saudite. Të ardhurat e saj nga IPO u transferuan në fondin e pasurisë sovrane të vendit për të investuar në projekte për të nxitur sektorë të rinj dhe për të gjeneruar vende të reja pune për të rinjtë sauditë.

Nafta e papërpunuar Brent është tregtuar me rreth 100 dollarë për fuçi, edhe pse OPEC, i udhëhequr nga Arabia Saudite, dhe prodhuesit jo-OPEC, të udhëhequr nga Rusia, kanë rritur vazhdimisht nivelet e prodhimit që ishin ulur gjatë kulmit të pandemisë.

Çmimi i naftës u rrit ndjeshëm pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt. Çmimet kanë rënë nën shenjën 100 dollarë në javët e fundit mes ngadalësimit të rritjes ekonomike në Kinë dhe SHBA.

CEO i Presidentit të Aramco, Amin Nasser tha se ai pret që kërkesa për naftë të vazhdojë të rritet për pjesën tjetër të dekadës, pavarësisht presioneve aktuale ekonomike në rënie. OPEC ndërkohë ka deklaruar që kërkesa botërore për naftë do të rritet me rreth 3 milionë fuçi në ditë këtë vit me kërkesën totale për naftë në mesataren 100 milionë fuçi në ditë.

Nasser tha se rezultatet financiare të Aramco deri më tani këtë vit pasqyrojnë këtë kërkesë të shtuar për naftë, edhe pse vendet në mbarë botën, përfshirë Arabinë Saudite, zotohen të ulin emetimet e tyre të karbonit për të shmangur nivelet katastrofike të ngrohjes globale.

Arabia Saudite aktualisht po prodhon rreth 10.5 milionë fuçi në ditë, ku një pjesë e madhe e tyre eksportohet në Azi dhe drejt klientit të saj më të madh, Kinës. Princi i kurorës ka thënë se kapaciteti maksimal i prodhimit të mbretërisë është 13 milionë fuçi në ditë. Nga Aramco thuhet se po punon që një ditë të arrijë atë tavan.

Aramco prodhon të gjithë naftën dhe gazin e Arabisë Saudite me kufijtë e saj të prodhimit të diktuara nga ministria e energjisë.

Marrë nga Associated Press dhe përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore