Aplikacione

Kompania e ChatGPT-së po hetohet nga rregullatorët amerikanë mbi rreziqet e AI-së


Rreziqet e paraqitura nga chatbot-et e inteligjencës artificiale (AI) po hetohen zyrtarisht nga rregullatorët amerikanë për herë të parë.

Lëvizja vjen pasi Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) nisi një hetim të gjerë ndaj krijuesit të ChatGPT-së së krijuar nga kompania OpenAI.

FTC e ka bërë me dje kompaninë se do të shqyrtojë nëse njerëzit janë dëmtuar nga krijimi i informacioneve të rreme nga chatbot-i, si dhe nëse OpenAI është përfshirë në privatësi dhe të dhëna “të padrejta ose mashtruese”.

Produktet gjeneruese të AI-së janë në pikëpyetje të rregullatorëve në mbarë botën, pasi ekspertët japin alarmin mbi sasinë e madhe të të dhënave personale të konsumuara nga teknologjia, si dhe rezultatet e saj potencialisht të dëmshme, duke filluar nga keqinformimi deri te komentet seksiste dhe raciste.

Në maj, FTC lëshoi një goditje paralajmëruese për industrinë, duke thënë se ishte “duke u fokusuar intensivisht në mënyrën se si kompanitë mund të zgjedhin të përdorin teknologjinë AI, duke përfshirë mjetet e reja gjeneruese, në mënyra që mund të kenë ndikim thelbësor te konsumatorët”.

Ndërkohë, rregullatori amerikan i ka kërkuar OpenAI-së të ndajë materiale të brendshme duke filluar nga mënyra se si grupi ruan informacionin e përdoruesit deri te hapat që kompania ka ndërmarrë për të adresuar rrezikun e modelit të saj që prodhon deklarata që janë “të rreme, mashtruese ose përçmuese”.

Por shefi ekzekutiv i OpenAI, Sam Altman, e ka quajtur shumë zhgënjyese të shohësh kërkesën e FTC-së të fillojë me një rrjedhje dhe nuk ndihmon në ndërtimin e besimit”.

“Është shumë e rëndësishme për ne që teknologjia jonë të jetë e sigurt dhe pro konsumatorit, dhe ne jemi të sigurt se ndjekim ligjin. Sigurisht që ne do të punojmë me FTC-në”, ka shtuar ai.

Ekspertët janë të shqetësuar nga vëllimi i madh i të dhënave që grumbullohen nga modelet e gjuhës pas ChatGPT.

OpenAI ka më shumë se 100 milionë përdorues aktivë mujorë dy muaj pas fillimit.

Përdoruesit kanë raportuar se ChatGPT ka fabrikuar emra, data dhe fakte, si dhe lidhje të rreme në faqet e internetit të lajmeve dhe referenca për punimet akademike, një çështje e njohur në industri si “halucinacione”.

Hetimi i FTC-së gërmon në detaje teknike se si u krijua ChatGPT, duke përfshirë punën e kompanisë për rregullimin e halucinacioneve dhe mbikëqyrjen e rishikuesve të saj njerëzorë, të cilët prekin drejtpërdrejt konsumatorët.

Po ashtu ka kërkuar informacion mbi ankesat e konsumatorëve dhe përpjekjet e bëra nga kompania për të vlerësuar të kuptuarit e konsumatorëve për saktësinë dhe besueshmërinë e chatbot-it.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore