Uncategorized

Kommuna fundoset – pse humbja e anijes shekullore mund të ndalojë flotën ruse


Lufta nuk respekton as legjendat e detit. Nuk ka mëshirë as për veteranin e një shekulli betejash: një guaskë metalike që përmban Histori. Kommuna, një anije shumë e veçantë në shërbim të flotës ruse për 111 vjet, u godit nga të paktën një raketë ukrainase dje në një port të Krimesë.

Videot e zjarrit në bord po qarkullojnë, megjithëse shkalla e dëmit është e paqartë: shumë mendojnë se mund të jetë kapitulli i fundit i sagës, duke mbyllur karrierën e njësisë më të vjetër ushtarake në botë.

Ajo u ndërtua për t’i shërbyer Carit dhe sot rrezikon të shkatërrohet nën urdhrat e Carit të ri, por ndërkohë ishte protagonist i gjithë eposit sovjetik.

Kur u lançua në 1913 në Shën Petersburg, u pagëzua me emrin Volkhov dhe dukej se kishte dalë nga një libër Jules Verne, një kantier ndërtimi lundrues futuristik 96 metra i gjatë, me formën e një katamarani gjigant dhe një platformë pune plot me vinça.

Në Luftën e Parë Botërore ajo demonstroi menjëherë aftësitë e saj: misioni i saj kryesor ishte të rikuperonte nëndetëset e fundosura në Baltik dhe në 1917 nxori të paktën disa prej tyre në sipërfaqe.

Kur shpërtheu revolucioni bolshevik, ai ngriti menjëherë flamurin e kuq dhe mori një emër shumë më në përputhje me ndryshimin politik: “Kommuna” ose “Komuna”. Me sfida të reja për profesionin e tij. Në izolimin e BRSS, drejtuesit e Marinës kishin një problem strategjik: ata nuk kishin teknologji moderne për të ndërtuar nëndetëse.

Zgjidhja vjen nga anija e madhe e fabrikës, e cila peshkon një varkë moderne britanike që u mbyt në 1919 ndërsa mbështeste Ushtrinë e Bardhë: inxhinierët komunistë e çmontojnë atë dhe e kopjojnë atë pjesë-pjesë, duke lejuar prodhimin e familjes së parë të nëndetëseve sovjetike.

Pushtimi gjerman i vitit 1941 bllokoi Kommuna-n në Baltik: komandanti u strehua në liqenet dhe kanalet pas Leningradit, të rrethuar nga Wermacht. Në dimër ato pasqyra me ujë të ngrirë bëhen “rruga e jetës”: e vetmja arterie në dispozicion për të furnizuar metropolin.

Por herë pas here, pllakat nuk mund të përballojnë peshën, duke bërë që kamionët dhe tanket të zhyten në ujë. Më pas, me shkrirjen, Kommuna hyri në liqenin e Ladogës dhe futi kthetrat e saj mekanike, duke nxjerrë në sipërfaqe dhjetëra tanke, traktorë dhe xhipa. Një ndihmë e çmuar për rezistencën, të cilën forcat gjermane padyshim u përpoqën ta pengonin. Bombat e Stukas sulmuan katamaranin disa herë, duke e ndaluar atë për periudha të shkurtra, por duke mos e shkatërruar kurrë.

Me ardhjen e nëndetëseve me energji bërthamore, specializimi i Kommuna është bërë dyfish i rëndësishëm. Në vitin 1974 ajo u shndërrua në një “anije nënë” për nëndetëset e vogla që duhej të shpëtonin ekuipazhet e burgosura në fund: në çdo udhëtim ata mund të merrnin njëzet marinarë dhe të zbrisnin deri në pesëqind metra.

Pajisjet dhe furnizimet kanë pësuar evolucion të vazhdueshëm gjatë viteve, edhe pas rënies së BRSS: fatkeqësia e Kurskut i tregoi gjithashtu Vladimir Putinit rëndësinë e shpëtimit në nëndetëse. Sot ai imbarkon një “Priz”, i ndërtuar në vitin 1989 dhe i aftë për të arritur një mijë metra për të siguruar evakuimin e ekuipazheve.

Bota e kujtoi Kommunën dy vjet më parë, në momentin më të errët të flotës ruse. Ajo nxitoi në rrënojat e kryqëzorit Moksva, pre e parë e raketave me rreze të gjatë Neptun. Me robotët e telekomanduar dhe mini-nëndetëset, ai kontribuoi në rikuperimin e trupave dhe pajisjeve më delikate të mbetura në bord. Ajo ndoshta nuk e kishte menduar kurrë se do të bëhej objektivi i një gjuetie të nxehtë.

Në fakt, në muajt e fundit agresiviteti i Kievit i ka detyruar anijet e Moskës të qëndrojnë larg pjesës perëndimore të Detit të Zi: dronët detarë dhe raketat me rreze të gjatë veprimi nuk ofrojnë shpëtim.

Marina e Putinit mund të llogarisë vetëm në nëndetëset Kilo: ato mbeten të zhytura dhe lëshojnë raketa Kalibr kundër qyteteve. Megjithatë, marinarët që shkojnë në zonat e luftës të mbyllura në këto byk çeliku duhet të dinë se në rast problemesh do të ketë engjëj mbrojtës për t’i nxjerrë nga humnera.

Është një element themelor psikologjik, i cili e transformoi Kommuna në një pjesë vendimtare të ofensivës ukrainase për të marrë kontrollin e Detit të Zi: fundosja e tij do të thotë t’i heqësh shpresën armikut.

Me shpëtimtarin e vjetër të paralizuar, nuk ka anije të tjera të afta për të kryer të njëjtën detyrë dhe nuk do të ketë zëvendësues: turqit ndalojnë kalimin e Bosforit në njësitë ndërluftuese. Zjarri i kryqëzuar i ukrainasve i ka shndërruar doket e Sevastopolit në një varrezë trupash, ndërsa pritat e dronëve e bëjnë të rrezikshme çdo dërgesë në perëndim të Krimesë.

Një disfatë ruse, ndoshta më e rëndësishmja, rezultat i taktikave dhe mjeteve novatore të shpikura nga teknikët dhe ushtarët e Kievit: një koncept i ri i luftës detare, të cilin i gjithë shtabi i përgjithshëm po studion.

Në dy bastisjet e viteve kanë zhdukur kryqëzuesit dhe fregatat, anijet zbarkuese dhe varkat patrulluese: një listë e gjatë humbjesh, së cilës i shtohet tani edhe Kommuna. Por ka nga ata që besojnë se veteranja e Carit është e magjepsur dhe e pathyeshme: siç ka bërë disa herë në shekullin e saj të luftërave, ajo do të shërojë plagët e saj dhe do t’i kthehet lundrimit në dete.

Marrë nga Repubblica, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore