Sport

Koeman mund të mos e startojë Roberto-n, për shkak të urrejtjes që po merr ai


Sergi Roberto po kalon një kohë të vështirë, pasi u fishkëllye gjatë fitores së madhe të Bayern Munich në Camp Nou të martën.

Para ndeshjes mes Barcelonës dhe Granadës, Ronald Koeman po mendon ta lërë katalanasin jashtë formacionit fillestar për ta mbrojtur atë.

Edhe pse Barcelona është pa Pedri, Jordi Alba, Martin Braithëaite, Ousmane Dembele, Ansu Fati dhe Sergio Aguero për këtë ndeshje kundër Granadas, Koeman thuhet se po shqyrton opsione të tjera përveç Sergi Robertos.

Me Sergino Dest të vendosur për të luajtur në mbrojtjen e djathtë, Sergi Roberto ishte një opsion për të kaluar në mesfushë për të mbuluar Pedrin.

Por, Koeman në vend të kësaj mund të zgjedh të lojtarë të rinj si Yusuf Demir, Nico ose Gavi.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Koeman merr një vendim të tillë me qëllim mbrojtjen e një prej anëtarëve të skuadrës së tij.

Kundër Getafe në fillim të këtij sezoni, ai ndryshoi mendje për prezantimin e Samuel Umtiti pasi dëgjoi se si u sulmua qendërmbrojtësi para fillimit të ndeshjes.

Tifozët e Barcelonës nuk janë aspak të lumtur tani dhe kanë fishkëllyer disa prej lojtarëve të tyre tashmë këtë sezon.

Në ndeshjen Joan Gamper Trophy përpara sezonit, Antoine Griezmann, Umtiti, Miralem Pjanic, Jordi Alba dhe Sergi Roberto u fishkëllyen, me tre të parët të kritikuar për qëndrimin në klub dhe dy të fundit për mos njoftimin e uljes së pagës në kohe.

“Bilbillet më lënduan shumë sepse e njoh Sergi Roberton dhe ai është një person shumë i mirë që e do këtë klub”, tha Gerard Pique në përgjigje të fishkëllimave të shokut të tij të skuadrës.

“Unë do t’u kujtoja njerëzve se ai nuk po luan në pozicionin e tij natyror. Ai është një mesfushor, por bën sakrifica për t’u përshtatur dhe për të luajtur në pozicione të tjera”.

“Njerëzit janë të lirë të protestojnë, por më dhemb ta dëgjoj”.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore