Muzikë

Kitara e thyer nga Kurt Cobain gjatë një koncerti do të shitet në ankand


Një kitarë e thyer në skenë nga idhulli i stuhishëm i rock-ut Kurt Cobain, këngëtari i grupit Nirvana, del në ankand në fund të majit në Shtetet e Bashkuara.

Instrumenti i zi i dëmtuar, një Fender Stratocaster, është ri-montuar, por nuk mund të luhet më, sipas Kody Frederick nga Julien’s Auctions.

Megjithatë, kitara u nënshkrua nga tre anëtarët e Nirvana, një formacion mitik me hite të përjetshme, të tilla si “Smells Like Teen Spirit” ose “Come As You Are”.

Shtëpia e ankandeve mendon se do të shitet për 80 mijë dollarë. Të çarat e shkaktuara nga Kurt Cobain kur theu kitarën janë ende të dukshme, tha Kody Frederick për agjencinë AFP.

“Kur ishte në skenë, kur luante, Kurt Cobain ishte një makineri. Ai ishte i zemëruar dhe kjo u shfaq. Sidomos në mënyrën se si i trajtonte instrumentet e tij. Në një farë mënyre, kjo ‘kitarë’ e ‘dëmtuar’ e një ‘muzikanti të dëmtuar’ përfaqëson këtë ‘kohë të papërpunuar dhe të stuhishme në historinë e muzikës'”.

Me tingullin e saj grunge, Nirvana pushtoi zemrat e të rinjve nga fundi i viteve ’80, duke u ofruar himne të zhgënjimit pas adoleshencës dhe duke i dhënë rock-ut një frymë të re.

Kurt Cobain, këngëtar dhe kitarist me flokë bjonde të shkatërruar, u ngjit në majën e muzikës.

Ndoshta shumë lartë për këtë burrë me lëkurë të ndezur, i cili luftoi me varësinë dhe depresionin dhe pati një marrëdhënie komplekse me gruan e tij, këngëtaren Courtney Love.

Ai kreu vetëvrasje në prill 1994, në moshën 27-vjeçare. Gati 30 vjet pas vdekjes së tij, gjurmët që la të rrënjosura në mendjet e brezave të adoleshentëve dhe të rinjve mbetet e dukshme.

Ankandi, i cili do të zhvillohet në Julien’s Auctions në New York nga 19-21 maj, përfshin gjithashtu një listë këngësh të shkruara me dorë nga Kurt Cobain për një koncert në Seattle në prill 1991, i cili pritet të kushtojë 6 mijë dollarë.

Në skenë atë mbrëmje, Nirvana kishte luajtur një version të “Smells Like Teen Spirit” disa muaj përpara publikimit të këngës dhe “Nevermind”, albumi kryesor i grupit që shiti më shumë se 30 milionë kopje.

Shitja përfshin gjithashtu këngë që lidhen me Eddie Van Halen, Elvis Presley ose Freddie Mercury.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore