Shëndet

Kirurgu i përgjithshëm kërkon etiketë paralajmëruese në aplikacionet e mediave sociale


Kirurgu i përgjithshëm Vivek Murthy tha se kërcënimi që paraqet media sociale për fëmijët kërkon veprim urgjent dhe ai kërkoi nga Kongresi që të vendosë një etiketë në aplikacione siç bën me cigaret dhe alkoolin.

“Kriza e shëndetit mendor midis të rinjve është një emergjencë – dhe mediat sociale janë shfaqur si një kontribues i rëndësishëm”, tha Murthy në një artikull në New York Times, transmeton AlbanianPost.

Murthy citoi disa studime, duke përfshirë një studim të Shoqatës Mjekësore Amerikane të vitit 2019 të botuar në JAMA që tregoi se adoleshentët që shpenzojnë tre orë në ditë në mediat sociale dyfishojnë rrezikun e tyre për depresion.

Tani, adoleshentët shpenzojnë gati pesë orë në ditë në aplikacionet e mediave sociale, sipas një sondazhi të Gallup.

Në një intervistë me Meg Tirrell të CNN, Murthy tha se prevalenca e përdorimit të mediave sociale tek fëmijët është mbi 95%, “pothuajse universale”.

Por Murthy nuk mund të veprojë në mënyrë të njëanshme për të vendosur një etiketë paralajmëruese në aplikacione – kjo kërkesë do të duhej të vinte nga Kongresi, me të cilin Murthy u lut të miratonte një projekt-ligj.

“E parashtrova këtë thirrje për një paralajmërim sepse mendoj se është thelbësore që prindërit të dinë atë që ne tani dimë, që është se ka dëme të konsiderueshme që lidhen me përdorimin e mediave sociale”, tha ai.

Etiketa të ngjashme në duhan, të krijuara për herë të parë në vitin 1965, çuan në një rënie të vazhdueshme të pirjes së duhanit në Amerikë gjatë disa dekadave të fundit.

Kongresi ka qortuar prej kohësh kompanitë e mediave sociale, duke pretenduar se ato paraqesin dëm për fëmijët.

Drejtorët ekzekutivë të kompanive të teknologjisë janë kritikuar pafunmd, më së shumti CEO i Meta Mark Zuckerberg – i cili u kërkoi falje publike familjeve, fëmijët e të cilëve vranë veten për shkak të ngacmimeve në internet.

Por Kongresi ka ndërmarrë pak veprime për të frenuar përdorimin e mediave sociale nga fëmijët.

Murthy argumentoi se është koha që Kongresi të merret seriozisht me frenimin e përdorimit të mediave sociale nga fëmijët.

“Deri në atë moment në kohë, kur ne kemi prova të besueshme që na tregojnë se mediat sociale janë të sigurta dhe ndryshimet po bëhen dhe do të bëhen në të ardhmen… prindërit meritojnë të paralajmërohen. Këtu hyn etiketa”, tha Murthy, duke shtuar se ai shpreson që Kongresi të prezantojë legjislacionin për të shtuar etiketën paralajmëruese të një kirurgu të përgjithshëm në mediat sociale sa më shpejt të jetë e mundur. “Unë mendoj se kjo është një çështje urgjente”.

Murthy ka paralajmëruar për dëmin e mediave sociale për mirëqenien e fëmijëve për vite me radhë. Por shpallja e një emergjence të së hënës dhe apeli i tij në Kongres përfaqësojnë thirrjen e tij më urgjente për veprim mbi këtë çështje deri më tani.

Në maj të vitit 2023, Murthy lëshoi ​​një këshillë që thoshte se nuk kishte prova të mjaftueshme për të përcaktuar nëse mediat sociale janë mjaft të sigurta për shëndetin mendor të fëmijëve dhe adoleshentëve, duke thënë se përdorimi i mediave sociale paraqet “një rrezik të thellë dëmtimi” për fëmijët.

Ai sugjeroi që prindërit të kufizojnë përdorimin e mediave sociale të fëmijëve të tyre, duke thënë se mosha 13 vjeçe është shumë e re për t’u bashkuar me aplikacionet sociale.

Në podkastin “Chasing Life” të CNN me Sanjay Gupta në qershor të vitit 2023, Murthy përshkroi disa hapa që prindërit mund të ndërmarrin për të frenuar përdorimin e mediave sociale të fëmijëve të tyre, duke përfshirë partneritetin me prindër të tjerë për t’u siguruar që fëmijët mos të thonë “jam i vetmi pa qasje në media sociale”.

Një etiketë paralajmëruese, nëse Kongresi miraton legjislacionin që kërkon një të tillë, do të ishte i pamjaftueshëm për të zgjidhur problemin, pranoi Murthy.

Ai sugjeroi që shkollat ​​të bëhen mjedise pa telefona për fëmijët, si edhe koha e darkës dhe ngjarjet e tjera familjare.

Murthy u bëri thirrje prindërve që të kufizojnë përdorimin e mediave sociale nga fëmijët derisa të mbarojnë shkollën e mesme.

Disa shtete kanë punuar për të miratuar legjislacionin për të rritur moshën në të cilën fëmijët mund të fillojnë të përdorin aplikacionet sociale ose disa nga veçoritë e tyre që kërkojnë më shumë kohë, të tilla si algoritmet që i shtyjnë njerëzit të angazhohen me më shumë përmbajtje brenda aplikacionit.

Faturat kanë qenë kryesisht dypartiake.

Guvernatori republikan i Floridës Ron DeSantis në mars nënshkroi një projekt-ligj që do t’i ndalonte fëmijët nën 14 vjeç të merrnin llogaritë e tyre në mediat sociale dhe fëmijët nën 16 vjeç do të kenë nevojë për pëlqimin e prindërve për të pasur llogari.

Guvernatorja demokrate e Nju Jorkut, Kathy Hochul tha se do të nënshkruante legjislacionin e miratuar nga legjislatura e shtetit që do të ndalonte mediat sociale të përdorin algoritme në burimet e fëmijëve dhe projektligji do të parandalonte gjithashtu kompanitë e teknologjisë që të ndajnë informacione për fëmijët nën 18 vjeç.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore