Përballje

Kings barazon serinë kundër Warriors, Lakers eliminojnë Grizzlies


Sacramento Kings mposhti Golden State Warriors 118-99 në San Francisko për të çuar kampionët në mbrojtje të NBA në një seri të play-off-it.

Malik Monk dhe De’Aaron Fox u bashkuan për 54 pikë ndërsa Kings mposhtën Warriors për të barazuar serinë në 3-3.

Kings do të kenë avantazhin e shtëpisë në ndeshjen finale të së dielës.

LA Lakers i LeBron James pret fituesit në gjysmëfinalet e Konferencës Perëndimore pasi përfundoi një fitore në seri 4-2 kundër Memphis Grizzlies.

D’Angelo Russell siguroi 31 pikë teksa Lakers triumfuan 125-85.

Santi Aldama shënoi më së miri për Grizzlies me 16 pikë, por farat e dytë nuk dukeshin kurrë sikur të detyronin një ndeshje të shtatë vendimtare pasi kaluan në pjesën e parë pas 17 pikëve.

Warriors hynë në ndeshjen e tyre kundër Kings si favoritët e mëdhenj pasi fituan titullin e tyre të katërt në NBA në tetë vjet sezonin e kaluar.

Stephen Curry, MVP i finaleve të NBA-së të sezonit të kaluar, udhëhoqi rezultatin për Warriors me 29 pikë, por ata ishin gjithmonë prapa kundër një skuadre të frymëzuar nga Kings që tani janë në prag të fitores së parë në seri play-off në 19 vjet.

Monk shënoi 28 pikë për të udhëhequr sulmin e Kings, me Fox që shtoi 26 pikë dhe 11 asistime të larta në ndeshje për të përfunduar një double-double.

Warriors do të marrë zemër nga fitorja e tyre në Kings në ndeshjen e pestë, ndërsa ata shkojnë në një ndeshje të shtatë vendimtare të një serie play-off për herë të parë që nga fitimi i finaleve perëndimore 2018, rrugës për titullin kampion në NBA.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore