Aplikacione

Kina sulmon sjelljen ‘bandite’ në SHBA mbi projektligjin e ndalimit të TikTok-ut


Kina ka sulmuar një projektligj që kalon në Kongres, i cili mund të ndalojë TikTok-un në SHBA, duke e akuzuar atë për sjellje “të padrejtë” dhe “bandite”.

Projektligji i miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve do t’i japë kompanisë mëmë të TikTok-ut gjashtë muaj për të hequr dorë nga firma ose do të përballet me një ndalim të aplikacionit.

Ende përballet me një betejë të vështirë në Senat, por presidenti amerikan Joe Biden thotë se do ta nënshkruajë nëse kalon në Kongres.

Nga ana tjetër, Pekini është zotuar të marrë “masat e nevojshme” për të mbrojtur interesat e tij.

TikTok është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, një firmë me bazë në Pekin e regjistruar në Ishujt Kajman.

Ligjvënësit amerikanë kanë shprehur shqetësimin për aplikacionin, duke thënë se të dhënat e amerikanëve potencialisht në duart kineze e bëjnë atë një rrezik për sigurinë kombëtare. Pronarët e TikTok-ut i kanë hedhur poshtë këto akuza.

Në një shfaqje të rrallë dypartiake të mërkurën, Dhoma votoi me shumicë dërrmuese për të miratuar projektligjin, me 352 përfaqësues që votuan në favor të ligjit të propozuar dhe 65 kundër.

Në një konferencë shtypi në Pekin të enjten, zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin tha se votimi mbi projektligjin “bie në kundërshtim me parimet e konkurrencës së ndershme dhe drejtësisë”.

“Kur dikush sheh një gjë të mirë që ka një person tjetër dhe përpiqet ta marrë për vete, kjo është tërësisht logjika e një banditi”, ka shtuar Wang.

Është e paqartë nëse projektligji ka mbështetje të mjaftueshme për të kaluar në Senatin amerikan.

Po ashtu është e mundur që projektligji të mos dalë kurrë për votim, duke lënë në vend status quo-në aktuale.

Ndërkohë, republikani Donald Trump ka thënë se tani është kundër, pasi më parë ka mbështetur një ndalim.

A mund ta ndalojë SHBA TikTok-un?

Pas miratimit në Dhomën e Përfaqësuesve, CEO i TikTok, Shou Zi Chew, ka thënë se projektligji do të nxirrte “miliarda dollarë nga xhepat e krijuesve dhe bizneseve të vogla”.

“Gjithashtu do të vërë në rrezik më shumë se 300 mijë vende pune amerikane dhe do të heqë TikTok-un tuaj”, ka thënë Chew në një video të postuar në TikTok dhe në X.

Chew u kërkoi gjithashtu përdoruesve të tij të flasin kundër votimit dhe të kontaktojnë ligjvënësit e tyre – një përpjekje që tashmë ka parë zyrat e disa anëtarëve të Kongresit të përmbytura me thirrje nga zgjedhës të zemëruar.

TikTok është i ndaluar në Kinë së bashku me platformat e tjera të mediave sociale.

Në vend të kësaj, përdoruesit kinezë përdorin një aplikacion të ngjashëm, Douyin, i cili është i disponueshëm vetëm në Kinë dhe i nënshtrohet monitorimit dhe censurës nga qeveria.

Ndërkaq, të enjten qeveria e Kanadasë zbuloi se një rishikim i sigurisë kombëtare i zgjerimit të planifikuar të TikTok në vend që filloi në heshtje në shtator është në vazhdim.

Por kryeministri Justin Trudeau nuk pranoi të komentojë mbi rishikimin ose të thotë nëse Kanadaja po shqyrton një ndalim të ngjashëm me atë që propozohet në SHBA.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore