Lajme

Kina ndalon mijëra qytetarë dhe të huaj të largohen nga vendi


Kina po i ndalon gjithnjë e më shumë njerëzit, përfshirë drejtuesit e huaj, të largohen nga vendi.

Kështu rezulton sipas një raporti dhe hulumtimi.

Shumë shtetas kinezë dhe të huaj janë kapur nga ndalimet e daljes, sipas raportit nga grupi i të drejtave Safeguard Defenders.

Ndërkohë, një analizë e agjencisë së lajmeve Reuters ka gjetur një rritje të dukshme në çështjet gjyqësore që përfshijnë ndalime të tilla në vitet e fundit.

Grupet e lobit të bizneseve të huaja po shprehin shqetësimin për trendin, duke e quajtur atë një mesazh tronditës pasi autoritetet thonë se vendi është i hapur për biznes pas tre vitesh kufizime të rrepta prej pandemisë.

“Që kur Xi Jinping mori pushtetin në vitin 2012, Kina ka zgjeruar peizazhin ligjor për ndalimet e daljes dhe i ka përdorur gjithnjë e më shumë ato, ndonjëherë jashtë justifikimit ligjor”, thuhet në raportin e Safeguard Defenders.

Grupi vlerëson se “dhjetëra mijëra” shtetas kinezë janë të ndaluar të largohen në çdo kohë.

Po ashtu raporti citon një punim akademik të vitit 2022 që zbuloi 128 raste të të huajve që u ndaluan daljet midis viteve 1995 dhe 2019, duke përfshirë 29 amerikanë dhe 44 kanadezë.

Përqendrimi në ndalimet e daljes vjen pasi tensionet Kinë-SHBA janë rritur mbi mosmarrëveshjet tregtare dhe të sigurisë dhe janë në kontrast me mesazhin e Kinës se po hapet ndaj investimeve dhe udhëtimeve jashtë shtetit pas izolimit.

Analiza e Reuters mbi ndalimet e daljes, nga baza e të dhënave e Gjykatës Supreme të Kinës, tregon një rritje tetëfish të rasteve që përmendin ndalimet midis viteve 2016 dhe 2022.

Kina javën e kaluar përforcoi ligjin e saj kundër spiunazhit, duke lejuar vendosjen e ndalimeve të daljes për këdo, kinez apo të huaj, që është nën hetim.

Shumica e rasteve në bazën e të dhënave që i referohen ndalimeve të daljes janë civile, jo penale.

Reuters nuk gjeti ndonjë përfshirje të të huajve ose përmbysje të ndjeshme politikisht ose çështje të sigurisë kombëtare.

Për krahasim, SHBA dhe BE vendosin ndalime udhëtimi për disa të dyshuar për krime, por në përgjithësi jo për pretendime civile.

Një person i penguar të largohet nga Kina këtë vit është një ekzekutiv nga Singapori në firmën amerikane të kujdesit Mintz Group, sipas tre personave të njohur me këtë çështje.

Mintz ka treguar në fund të marsit se autoritetet kishin bastisur zyrën e firmës në Kinë dhe kishin arrestuar pesë punonjës lokalë.

Ministria e Jashtme ka thënë se në atë kohë Mintz dyshohej për përfshirje në operacione të paligjshme biznesi.

Bizneset e huaja janë të shqetësuara për kontrollin e shtuar dhe formulimin e paqartë të legjislacionit kundër spiunazhit, i cili thotë se ndalimet e daljes mund të vendosen për ata që shkaktojnë “dëm për sigurinë kombëtare ose dëmtim të konsiderueshëm të interesave kombëtare”.

Javët e fundit, një sërë biznesesh të huaja janë inspektuar nga autoritetet kineze.

Sakaq, personat e ndaluar të largohen nga Kina përfshijnë kinezë të përfshirë në mosmarrëveshje financiare, si dhe mbrojtës të të drejtave, aktivistë dhe avokatë, si dhe pakica etnike si ujgurët në rajonin veriperëndimor të Xinjiang të Kinës, sipas raportit të Mbrojtësve të Sigurisë.

Sipas një raporti gjyqësor kinez, 34 mijë njerëz u vendosën nën ndalimin e daljes në vitin 2018, një rritje prej 55 për qind në krahasim me një vit më parë.

Disa aktivistë thonë se përdorimi më i gjerë i ndalimeve të daljes reflekton masa më të forta sigurie nën Presidentin Xi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore