Lajme

Kina mbron “pengesën lundruese” të Detit të Kinës Jugore


Ministria e Punëve të Jashtme e Kinës ka mbrojtur instalimin e një “barrierë lundruese” në një zonë të diskutueshme në Detin e Kinës Jugore, duke thënë se roja e saj bregdetare mori masat e nevojshme në përputhje me ligjin për të larguar një anije filipinase.

Zëdhënësi Wang Wenbin i bëri komentet të hënën pasi Filipinet thanë se bovat pranë Scarborough Shoal i pengonin filipinasit të peshkonin në zonë. Wang nuk specifikoi se cilin ligj po citonte për të justifikuar instalimin e pengesës.

Kina pretendon 90 për qind të Detit të Kinës Jugore, një zonë që mbivendoset me zonat ekskluzive ekonomike (EEZ) të Vietnamit, Malajzisë, Bruneit, Indonezisë dhe Filipineve.

Në Manila, këshilltari i sigurisë kombëtare tha të hënën se Filipinet do të ndërmarrin “të gjitha veprimet e duhura për të shkaktuar heqjen e barrierave”, duke krijuar një përballje të mundshme me rojet bregdetare të Kinës.

“Ne dënojmë vendosjen e barrierave lundruese nga roja bregdetare kineze”, tha Eduardo Ano në një deklaratë.

“Vendosja nga Republika Popullore e Kinës e një pengese shkel të drejtat tradicionale të peshkimit të peshkatarëve tanë.”

Departamenti i Punëve të Jashtme të Filipineve të hënën tha se barriera ishte një shkelje e ligjit ndërkombëtar dhe Filipinet do të “marrin të gjitha masat e duhura për të mbrojtur sovranitetin e vendit tonë dhe jetesën e peshkatarëve tanë”.

Rojet bregdetare të Filipineve dhe personeli i byrosë së peshkimit zbuluan pengesën lundruese, e vlerësuar në 300 metra e gjatë, në një patrullë rutinë të premten pranë bregut, i njohur lokalisht si Bajo de Masinloc.

Sipas peshkatarëve filipinas, roja bregdetare kineze zakonisht vendos barriera të tilla kur monitoron një numër të madh peshkatarësh në zonë dhe më pas i heq ato më vonë, tha Tarriela.

Scarborough Shoal është brenda 200 miljeve detare (370 km) EEZ të Filipineve siç përcaktohet nga ligji ndërkombëtar detar dhe i konfirmuar nga një vendim i Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit të Hagës.

Pekini pretendon zonën si pjesë të territorit të tij dhe i referohet Scarborough Shoal si ishulli Huangyan.

Në vitin 2012, Pekini mori kontrollin e Scarborough Shoal nga Filipinet dhe i detyroi peshkatarët filipinas të udhëtonin më larg për kapje më të vogla.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore