Lajme

Kina mbështet Rusinë në zgjerimin masiv ushtarak, thonë SHBA-të


Kina po ndihmon Rusinë të ndërmarrë zgjerimin e saj më të madh ushtarak që nga koha sovjetike, duke rritur shitjet e veglave të makinerisë, mikroelektronikës dhe teknologjive të tjera që Moska po përdor për të prodhuar raketa, tanke, avionë dhe armatime të tjera për luftën e saj kundër Ukrainës, sipas një vlerësimi të SHBA-ve.

Zyrtarët amerikanë shpresojnë se publikimi i inteligjencës do të inkurajojë aleatët evropianë që të bëjnë presion ndaj Kinës, ndërsa kancelari gjerman, Olaf Scholz, shkon në Pekin këtë fundjavë dhe ministrat e jashtëm të G7 takohen javën e ardhshme në Itali.

Duke shpallur gjetjet e SHBA-ve, zyrtarët thanë se Kina po ndihmonte Rusinë në prodhimin e dronëve, aftësive të bazuara në hapësirë dhe eksporteve të mjeteve të makinerisë, të rëndësishme për prodhimin e raketave balistike.

Kina po ndihmon Rusinë të ndërmarrë zgjerimin e saj më të madh ushtarak që nga koha sovjetike, duke rritur shitjet e veglave të makinerisë, mikroelektronikës dhe teknologjive të tjera që Moska po përdor për të prodhuar raketa, tanke, avionë dhe armatime të tjera për luftën e saj kundër Ukrainës, sipas një vlerësimi të SHBA-ve.

Zyrtarët amerikanë shpresojnë se publikimi i inteligjencës do të inkurajojë aleatët evropianë që të bëjnë presion ndaj Kinës, ndërsa kancelari gjerman, Olaf Scholz, shkon në Pekin këtë fundjavë dhe ministrat e jashtëm të G7 takohen javën e ardhshme në Itali.

Duke shpallur gjetjet e SHBA-së, zyrtarët thanë se Kina po ndihmonte Rusinë në prodhimin e dronëve, aftësive të bazuara në hapësirë dhe eksporteve të mjeteve të makinerisë, të rëndësishme për prodhimin e raketave balistike.

Administrata shpreson se një dialog i tillë, duke përfshirë një telefonatë të fundit midis Biden dhe presidentit kinez, Xi Jinping, mund të ndihmojë në frenimin e tensioneve midis dy ekonomive më të mëdha në botë, por zyrtarët amerikanë kanë theksuar se do të vazhdojnë të ushtrojnë shqetësime.

Zëvendëssekretari i Shtetit, Kurt Campbell, tha këtë javë se stabiliteti i Evropës ishte interesi kryesor historik i SHBA-ve dhe se do ta mbante Kinën përgjegjëse nëse Rusia bënte fitime.

Gjithashtu të premten, SHBA-të dhe Britania e Madhe ndaluan shkëmbimet e tregtimit të metaleve të pranojnë alumin, bakër dhe nikel të ri të prodhuar nga Rusia dhe ndaluan importin e metaleve në përpjekjen e fundit për të penguar të ardhurat nga eksporti rus.

Departamenti amerikan i thesarit tha se veprimi i së premtes do të ndalonte Bursën e Metaleve të Londrës dhe Bursën Tregtare të Chicago-s të pranonin prodhimin e ri rus të aluminit, bakrit dhe nikelit.

“Shkëmbimet e metaleve ofrojnë një rol qendror në lehtësimin e tregtimit të metaleve industriale në mbarë globin”, tha Departamenti i Thesarit në një deklaratë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore